Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerinde nikotin bağımlılığı ve sağlık anksiyetesi ilişkisi
Relationship between nicotine dependence and health anxiety in Trakya University Faculty of Medicine 6th grade students
- Tez No: 1004794
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmada Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 6.sınıf öğrencilerinin nikotin bağımlılık düzeylerinin ve sağlık anksiyetelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız 2023 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencilerinde yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 178 son sınıf öğrencisi çalışmaya dahil edildi. Araştırmada kullanılmak üzere oluşturulan anket formu sosyodemografik özellikler, Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeği olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilerin yaşları 23-27 arasında değişmekte olup ortalaması±SS 23,89±0,89 olarak saptanmıştır. Çalışma grubunda yer alan sigara kullanmakta olan 86 tıp fakültesi 6.sınıf öğrencisinin Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi puan ortalaması±SS 4,35±2,76 olup, ortanca (minimum-maksimum) değeri 5,0 (0,0-10,0) olarak saptandı. Sigara kullanan öğrencilerin 36'sı (%41,9) orta, 31'i (%36,0) düşük, 19'u (%22,1) yüksek düzeyde bağımlılığa sahip idi. Kadınlarda yüksek nikotin bağımlılık düzeyi daha az sıklıkta saptandı. Çalışma grubundaki öğrenciler arasında sağlık hizmeti almak için öncelikle başvurulan sağlık birim tanıdık doktor olanlarda yüksek nikotin bağımlılık düzeyi saptandı. Çalışma grubundaki öğrencilerin Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puan ortalaması 17,26±8,61 olup, ortancası(minimum-maksimum) 17,0 (0,0-42,0) olarak tespit edildi. Çalışma grubundaki tıp fakültesi 6.Sınıf öğrencilerinin Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi ile Sağlık Anksiyetesi Ölçeğinin alt boyutları ve toplam puanı arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Çalışmamızda yer alan tıp fakültesi 6.sınıf öğrencilerinde sigara kullanma sıklığı %48,3 olarak saptanmış olup her iki öğrenciden birinin sigara kullandığı tespit edilmiştir. Sigara kullanımının SA ile direk bir korelasyonu olmasa da bu konuda yapılacak ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to evaluate the nicotine addiction levels and health anxiety of Trakya University Faculty of Medicine 6th grade students. Our research is a cross-sectional study conducted on 6th grade students of Trakya University Faculty of Medicine in 2023. 178 senior students studying at Trakya University Faculty of Medicine were included in the study. The survey form used in the research consists of three parts: socio-demographic characteristics, Fagerstrom Test for Nicotine Dependence and Health Anxiety Scale. The ages of the students in the study group ranged between 23-27 years and the mean (SD) was found to be 23.89±0.89 years. The Fagerstrom Test for Nicotine Dependence average score of 86 6th grade students who smoked in the study group was 4.35±2.76, and the median (minimum-maximum) value was determined as 5.0 (0.0-10.0). Of the students who smoked, 36 (41.9%) had a medium level of addiction, 31 (36.0%) had a low level of addiction, and 19 (22.1%) had a high level of addiction. High nicotine addiction levels were detected less frequently in women. Among the students in the study group, a high level of nicotine addiction was detected in those whose primary health care doctor was a familiar one. The mean (SD) score of the students Health Anxiety Scale was 17.26±8.61 and the median (min-max) was 17.0 (0.0-42.0). No correlation was detected between the Fagerstrom Test for Nicotine Dependence and Health Anxiety Scale subscales and the total score of the 6th grade medical students in the study group. The prevalence of smoking among the 6th grade students of the Faculty of Medicine in our study was found to be 48.3%, and one in every two students was found to be smoking. Although smoking does not have a direct correlation with health anxiety, detailed studies on this subject are needed.