Forecasting the electrical vehicle stock in Turkish market
Türkiye'de elektrikli araç satışlarının tahminlemesi
- Tez No: 1004804
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM YALKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sera gazı emisyonlarının (GHG) azaltılması, küresel ölçekte giderek daha kritik bir konu haline gelmiştir. Ulaştırma sektörü, elektrik ve ısıtmanın ardından en yüksek ikinci emisyon kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede elektrikli araçlar (EV), emisyon azaltımında temel çözüm alanlarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, EV benimseme sürecinin hızı ve dinamikleri ülkeler arasında belirgin farklılıklar göstermektedir. Bu çalışmada, pay-tabanlı Bass Yayılım Modeli (BDM) geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Modelleme öncesinde, ülkelerin EV pazar gelişimi, sosyoekonomik göstergeleri ve ilgili altyapı kapasitesi gibi değişkenlere göre sınıflandırılmasını sağlamak amacıyla k-ortalama (k-means) kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda ortaya çıkan altı küme, EV benimsemesini şekillendiren ortak dinamikleri temsil eden farklı ülke gruplarını içermektedir. Her kümeden bir örnek ülkeye pay-tabanlı BDM uygulanarak EV yayılımının etkileri değerlendirilmiştir. Model sonuçları, Türkiye'de 2035 yılına kadar %95 elektrikli araç satış payının mümkün olduğu yönünde bir projeksiyon sunmaktadır. Bu bulgular, Türkiye'nin sürdürülebilir EV benimsemesinin doğru politika kombinasyonlarıyla hızla yaygınlaşabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Reducing greenhouse gas emissions has become a critical global challenge, with growing attention in recent years. Transportation is a major contributor, ranking second after electricity and heating, making greenhouse gas (GHG) emission management vital for energy, automotive, and industry sectors. Electrical vehicles (EV) are seen to be an indispensable solution to mitigating greenhouse gas emissions. EV adoption through countries varies. In this study, Bass Diffusion Model (BDM) is applied in an adapted form that reflects the characteristics of electric vehicle adoption in some countries including Türkiye, named as share-based BDM. Since clustering countries according to some characteristics might reveal some common aspects of countries, a k-means clustering algorithm is designed beforehand to get insight about the commonalities of countries. The six clusters represent different characteristics of countries shaped by EV adoption of specific countries. Share-based BDM is applied to an example country in each cluster to assess policy adjustments, infrastructure and other aspects aimed at promoting EV adoption. Türkiye appears in a cluster of emerging markets, underlining its developing yet growing role in the global EV landscape. Results of forecasting for Türkiye reveals that %95 EV sales share is attainable until 2035.