Çocukluk çağı travmaları ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite arasındaki ilişkinin nörobilim bağlamında incelenmesi
An examination of the relationship between childhood trauma and attention-deficit and hyperactivity in the context of neuroscience
  1. Tez No: 1004810
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Çocukluk çağı travmalarına maruz kalmak, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarına benzer klinik görünümleri neden olabilmektedir. Bu araştırmada, çocukluk çağı travmaları ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada çocukluk çağı travma türlerinin, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomları arasındaki ilişki, literatürdeki güvenilir ve geçerli ölçeklerin kullanımı ile araştırılmıştır. Mevcut araştırmalar ve bu araştırmadan elde edilen veriler, nörobilim bakış açısı ile incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 18-66 yaş aralığındaki 44 kadın ve 19 erkek katılımcıdan oluşan toplam 63 gönüllü katılımcıya sahiptir. Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS-v1.1) ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Erken yaşta duygusal istismara maruz kalmanın, hiperaktivite ve dürtüsellik üzerinde belirgin şekilde etkili olduğu; dikkat eksikliği semptomlarının, duygusal istismar ve cinsel istismar ile zayıf bir ilişkisi olduğu; fiziksel istismar ve fiziksel ihmale maruz kalmanın dikkat eksikliği üzerinde anlamlı bir ilişkisi bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exposure to childhood traumas, may result in clinical cases similar to attention deficit hyperactivity disorder symptoms. In this research, the relationship between childhood traumas and attention deficit hyperactivity disorder were carefully examined. The research focused on the effect of childhood trauma types on attention deficit hyperactivity disorder symptoms, and the use of reliable and trusted scales in psychology literature. The existing works and their results were evaluated from a neuroscience perspective for a comprehensive analysis. The data used in this work was gathered from a survey conducted on 44 female and 19 male participants, 63 participants in total, in ages in range 18-66. Survey data collection was done considering Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Adult Self-Report Scale (ASRS-v1.1) and Demographic Information Forms. For the detailed analysis of the collected data, SPSS 25.0 package program was utilized. The results of this research indicated a prominent effect of exposure to emotional abuse on hyperactivity and impulse control, a minimal association between attention deficiency symptoms and emotional abuse and sexual abuse, and no detectable correlation between attention deficiency symptoms and physical neglect and physical abuse.