Atatürk Üniversitesi akademik personelinin sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of atatürk university academic personnel's sustainable nutrition knowledge level and related factors
- Tez No: 1004809
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sürdürülebilir beslenme; bireylerin sağlığını koruyan, çevresel etkileri gözetleyen, ekonomik olarak ulaşılabilir ve gelecek nesillerin beslenme gereksinimlerini riske atmayan beslenme biçimidir. Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi akademik personelinin sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma, Mart-Ekim 2025 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde belirlenen fakültelerde görev yapan 569 akademik personel üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kesitsel bir çalışmadır. Veriler; akademisyenlerin sosyodemografik özelliklerini, beslenme bilgilerini, sürdürülebilirlik ile ilgili davranışlarını, SSBD ölçeğini ve antropometrik ölçümlerini içeren anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların SSBD ölçeğinden aldıkları ortalama puan 4.1±0.7'dir. Katılımcıların yaş, hanede yaşayan kişi sayısı ve günlük su tüketimi değişkenleri ile SSBD ortalama ölçek puanı arasında anlamlı fark bulunmuştur (tümü için p=0.01). Ayrıca; medeni durum, çocuk varlığı, akademik unvan, görev yapılan fakülte, alkol kullanımı, fiziksel aktivite varlığı, sağlık durumu niteliği, kronik hastalık durumu, ilaç kullanımı, fast-food, dondurulmuş ve işlenmiş paketli besin tüketim alışkanlıkları, sağlıklı beslenme bilgisi, sürdürülebilir beslenme terimini duyma durumu, iklim değişikliği endişesi, besin etiketi okuma sıklığı ve besin işleme sürecinin çevresel etkilerine yönelik farkındalık ile SSBD ölçek ortalama puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (tümü için p<0.05). Sonuç: Bu çalışmada akademik personelin sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranışlarının orta düzeyde olduğu ve SSBD puanlarının bireysel, beslenme alışkanlıkları ve çevresel farkındalıkla ilişkili olduğu görülmüştür. Bu bulgular akademik personelin sürdürülebilir beslenme konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu grubun farkındalığını artırmaya yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının toplum genelinde sürdürülebilir beslenme davranışlarının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sustainable nutrition is defined as a dietary pattern that supports individual health, considers environmental impacts, is economically accessible, and does not compromise the nutritional needs of future generations. This study was conducted to evaluate the sustainable nutrition knowledge level of academic staff at Atatürk University and the factors associated with it. Materiak and method: The study was conducted on 569 academic staff members working in selected faculties at Atatürk University in Erzurum between March and October 2025. The research is a cross-sectional study. Data were collected using a questionnaire that included sociodemographic characteristics, nutritional information, sustainability-related behaviors, the SHE scale, and anthropometric measurements of the academics. The questionnaire was administered via face-to-face interviews. Results: The mean score obtained from the SHE scale was 4.1±0.7. Significant differences were found between the mean SHE score and age, number of household members, and daily water consumption (p=0.01 for all). In addition, statistically significant differences in the mean SHE score were observed according to marital status, having children, academic title, faculty of employment, alcohol consumption, physical activity status, perceived health status, presence of chronic disease, medication use, consumption of fast food, frozen foods, and processed packaged foods, knowledge of healthy nutrition, awareness of the term sustainable nutrition, concern about climate change, frequency of food label reading, and awareness of the environmental impact of food processing (p<0.05 for all). Conclusion: This study showed that the sustainable and healthy eating behaviors of academic staff were at a moderate level and that SHE scores were associated with individual characteristics, dietary habits, and environmental awareness. These findings suggest that academic staff have significant potential in promoting sustainable nutrition, and that educational and informational interventions aimed at increasing awareness in this group may contribute to the dissemination of sustainable eating behaviors across the general population