Eskişehir'deki beden eğitimi öğretmenlerinin konfor alanı yönelimlerinin incelenmesi
Analysis of comfort zone orientations of physical education teachers in Eskişehir
  1. Tez No: 1004834
  2. Yazar: MURAT CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYBARS RECEP EYNUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2024-2025 eğitim öğretim yılı Eskişehir ili merkez ve ilçelerinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin konfor alanı yönelimlerinin incelenmesidir. Araştırma grubunu Eskişehir ili genelinde görev yapan 106 Erkek, 108 kadın olmak üzere 214 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Kiknadze ve Leary (2021). tarafından geliştirilen ve Köse, A., ve Uzun, M. (2024). tarafından Türkçeye uyarlanan "Konfor Alanı Yönelim Ölçeği (KAYÖ)'' kullanılmıştır. Verilere ilişkin yapılan incelemede dağılımın normal olduğu belirlenmiş bu doğrultuda istatistiksel analizler Jamovi istatistik paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde bağımsız örneklem t-testi ile One Way ANOVA testlerinden faydalanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi p0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, Medeni durum, Aylık gelir düzeyi, Mezun olduğunuz bölüm, Meslekteki çalışma süresi, Okul Statüsü, Görev yaptığı okul, İdari görev durumu, Görev yapılan ilçenin gelişmişlik düzeyi, Ev-okul ulaşım süresi değişkenleri incelendiğinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Buna karşılık Cinsiyet, Eğitim durumu ve Atanma şekli değişkenleri karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu sonuçlar, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki gelişim süreçlerinde konfor alanı yönelimlerinin dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the comfort zone orientations of physical education teachers working in the central and district areas of Eskişehir during the 2024-2025 academic year. The research group consists of 214 voluntary participants, including 106 males and 108 females, working across Eskişehir. A descriptive survey method was used in the study. As data collection tools, a personal information form and the“Comfort Zone Orientation Scale (CZOS)”developed by Kiknadze and Leary (2021) and adapted into Turkish by Köse, A., and Uzun, M. (2024) were employed. Examination of the data indicated a normal distribution, and statistical analyses were conducted using the Jamovi statistical software package. Independent samples t-test and One Way ANOVA tests were utilized in the analyses. The significance level was set at p ≤ 0.05. According to the findings of the study, no significant differences were found in terms of marital status, monthly income level, graduated department, years of professional experience, school status, school of assignment, administrative duty status, development level of the district, or home-school commuting time. In contrast, significant differences were observed when comparing gender, education level, and type of appointment. These results indicate that the comfort zone orientations of physical education teachers should be considered in their professional development processes.