Assessment of flight maneuver quality with algorithmic approaches
Uçuş manevra kalitesinin algoritmik yaklaşımlarla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1004838
  2. Yazar: OZAN EGE CAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Aeronautical Engineering, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Uçuş testleri, hava aracı geliştirme sürecinin kritik ve yüksek kaynak gerektiren bir aşamasıdır ve bu süreçte manevra kalitesinin sertifikasyon gerekliliklerine uygunluğunun gösterilmesi gerekir. Mevcut uçuş testi uygulamalarında manevralar, icra sonrasında eşik tabanlı kontroller, zaman verilerinin görsel incelenmesi veya nitel yargılarla değerlendirilmektedir. Güvenlik ve operasyonel verimlilik açısından gerekli olmakla birlikte, bu değerlendirmeler tutarsızlığa açıktır ve manevraların hatalı değerlendirilmesine yol açabilmektedir. Bu sınırlamalar, gerçek uçuş testi iş akışlarında nesnel, otomatik ve tekrarlanabilir manevra kalite değerlendirme yöntemlerine duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Durağan manevralar için kalite değerlendirmesi, dağılım tabanlı bir problem olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda, durağanlık kavramıyla tutarlılık, yorumlanabilir kabul eşikleri ve farklı sayısal ölçeklere sahip parametreler arasında içsel normalizasyon olmak üzere üç temel gereksinimi sağlayan, Redundant Cross-Entropy (RCE) adlı bilgi kuramsal bir ölçüt tanıtılmaktadır. Geçiş manevraları için kalite değerlendirmesi ise, manevra sürelerindeki doğal değişkenliği yansıtacak şekilde, değişken uzunluklu çok değişkenli zaman serisi sınıflandırma problemi olarak formüle edilmiştir. Tam evrişimli bir sinir ağı mimarisi benimsenmiş ve batch tabanlı eğitim sırasında dolgu (padding) kaynaklı katkıları dışlamak amacıyla maskeleme yaklaşımıyla genişletilmiştir. Ayrıca, zamansal değişkenliğe karşı dayanıklılığı artırmak için süre temelli veri artırımı uygulanmıştır. Önerilen çerçeve, sentetik veriler ve gerçek rotorcraft uçuş testi kayıtları kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yaklaşımın dayanıklı, yorumlanabilir ve süreye duyarsız manevra kalite değerlendirmesi sağladığını ve uçuş testi ile sertifikasyonun pratik ihtiyaçlarını desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Flight testing is a critical and resource-intensive phase of aircraft development, in which maneuver quality must be evaluated to demonstrate compliance with certification requirements. In current flight-test practice, maneuvers are evaluated right after execution using threshold-based checks, visual inspection of time data, or qualitative judgment. Although such evaluations are necessary for safety and efficiency, they are prone to inconsistency and may lead to incorrect evaluation of the maneuvers. These limitations motivate the need for objective, automated, and repeatable maneuver quality assessment methods in the real flight-test workflows. For steady maneuvers, quality assessment is formulated as a distribution-based evaluation problem. An information-theoretic criterion termed Redundant Cross-Entropy (RCE) is introduced that satisfies three requirements: consistency with the notion of steadiness, interpretable acceptance thresholds, and intrinsic normalization across parameters with different numerical scales. For transient maneuvers, quality assessment is formulated as a variable-length multivariate time-series classification problem, reflecting the inherent variability in maneuver duration. A fully convolutional neural network architecture is adopted and extended with a masking formulation to exclude padding-induced contributions during batch-wise training. In addition, duration augmentation is used to improve robustness to temporal variability. The proposed framework is evaluated using synthetic data and real rotorcraft flight-test recordings. The results show that the approach enables robust, interpretable, and duration-invariant maneuver quality assessment, supporting the practical needs of flight testing and certification.