Alerjik astım prevalansının hava kirliliği ile ilişkisi: Iğdır ili örneği
Relationship between allergic asthma prevalence and air pollution: The example of Iğdır province
- Tez No: 1004848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLMELİK ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Iğdır'ın havasının kirli olması, bölge halkının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yaygın bir halk sağlığı sorunu olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Iğdır ilinde alerjik astım prevalansının hava kirliliği ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla retrospektif olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 01.01.2024–31.12.2024 tarihleri arasında Iğdır Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi Acil Servis, Dahiliye ve Göğüs Hastalıkları polikliniklerine başvuran 0–65 yaş aralığındaki toplam 9.050 hasta oluşturmuştur. Hava kirliliği parametreleri (PM₁₀, PM₂.₅, SO₂, NO₂, NOₓ, O₃ ve CO) Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerinden temin edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmış; sonuçlar ısı haritası, kutu, keman, dağılım ve çubuk grafikleriyle görselleştirilmiştir. Analizler sonucunda özellikle PM₁₀, PM₂.₅ ve SO₂ seviyelerindeki artış ile astım başvurularının sayısı arasında güçlü pozitif korelasyon saptanmıştır. Yerleşim birimleri arasında yapılan karşılaştırmalarda da başvuru sayılarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir (p<0.05). Çalışmanın en dikkat çekici bulgusu ise, kış aylarında hava kirliliği düzeylerinin yükselmesine paralel olarak astıma bağlı sağlık kuruluşu başvurularında anlamlı bir artışın gözlenmesidir (p<0.05). Sonuç olarak, Iğdır ilinde hava kirliliği ile astım başvuruları arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur. Bu bulgu, bölgesel düzeyde halk sağlığı politikalarının geliştirilmesi, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve astımın önlenmesine yönelik stratejilerin planlanması açısından önemli bir bilimsel veri kaynağı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Air pollution in Iğdır represents a widespread public health problem that adversely affects the quality of life of the local population. This study was conducted retrospectively to evaluate the relationship between the prevalence of allergic asthma and air pollution in Iğdır province. The study population consisted of a total of 9,050 patients aged 0–65 years who applied to the Emergency Department, Internal Medicine, and Chest Diseases outpatient clinics of Iğdır Dr. Nevruz Erez State Hospital between January 1, 2024, and December 31, 2024. Air pollution parameters (PM₁₀, PM₂.₅, SO₂, NO₂, NOₓ, O₃, and CO) were obtained from the National Air Quality Monitoring Network. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent sample t-test, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to evaluate the data, and the results were visualized through heatmaps, box plots, violin plots, scatter plots, and bar charts. The analyses revealed a strong positive correlation between the increase in PM₁₀, PM₂.₅, and SO₂ levels and the number of asthma-related hospital admissions. Statistically significant differences were also identified among settlement types in terms of the number of admissions (p<0.05). The most striking finding of the study was the significant increase in asthma-related hospital visits during the winter months, which coincided with higher air pollution levels (p<0.05). In conclusion, a strong and significant relationship was identified between air pollution and asthma admissions in Iğdır province. This finding provides an important scientific basis for developing regional public health policies, improving air quality, and designing preventive strategies against asthma.