Danimarka'da beden eğitimi ve spor eğitimi: Bir meta-sentez çalışması
Physical education and sports education in Denmark: A meta-synthesis study
- Tez No: 1004847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL TAZEGÜL, DOÇ. DR. NESLİHAN ARIKAN FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Danimarka'daki beden eğitimi ve spor eğitimi sistemini, müfredat yapısı, öğretim yaklaşımları, değerlendirme yöntemleri ve kapsayıcılık politikaları çerçevesinde inceleyerek alana bütüncül bir bakış sunmaktır. Bu doğrultuda, 2004–2024 yılları arasında Danimarka'da yayımlanmış akademik tezler, hakemli makaleler, resmi kurum raporları ve eğitim politikalarını içeren belgeler meta-sentez yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Danimarka'da beden eğitimi ve spor eğitimine verilen önemin temelinde ülkenin eğitim politikaları, ulusal kimlik bilinci ve eğitim felsefesinin etkili olduğunu göstermektedir. Özellikle Danimarka eğitim sisteminde fiziksel eğitimin, bireylerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimleri açısından kritik bir rol üstlendiği ortaya çıkmıştır. Tarihsel bağlamda değerlendirildiğinde, beden eğitimi ve spor eğitimi alanındaki politikaların ve uygulamaların, ülkenin uluslararası düzeydeki eğitim başarılarına önemli katkılar sağladığı görülmektedir. Ayrıca, Danimarka eğitim politikasının sosyal entegrasyonu ve bireysel gelişimi teşvik eden yaklaşımı, beden eğitimi ve spor eğitimini destekleyici yönde şekillenmiştir. Bu meta- sentez kapsamında mevcut literatür ayrıntılı biçimde incelenerek eğitim yaklaşımları, öğrenci motivasyonu ve katılımı, öğretmen yeterlilikleri ve karşılaşılan temel sorunlar ortaya konmuştur. Araştırma, mevcut durumun kapsamlı analizini yapmanın yanı sıra, beden eğitimi ve spor eğitiminin gelecekteki politikalar ve akademik araştırmalar için nasıl geliştirilebileceğine dair öneriler de sunmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın, eğitim bilimleri literatürüne ve uygulamalı beden eğitimi alanına önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide a comprehensive overview of the physical education and sports education system in Denmark by examining it within the framework of curriculum structure, teaching approaches, assessment methods, and inclusion policies. In this context, academic theses, peer-reviewed articles, official institutional reports, and policy documents published in Denmark between 2004 and 2024 were analyzed using the meta-synthesis method.The importance attributed to physical education and sports education in Denmark is deeply rooted in the country's educational policies, national identity awareness, and educational philosophy. In particular, physical education is considered to play a critical role in the physical, social, and psychological development of individuals within the Danish education system. From a historical perspective, it is observed that the policies and practices related to physical education and sports education have significantly contributed to the international success of the Danish education system.The social integration and individual development-oriented approach of Danish education policy has shaped physical education and sports education in a supportive manner. Within the scope of this thesis, a meta-synthesis of academic studies on physical education and sports education in Denmark was conducted. The existing literature was systematically reviewed, and themes such as pedagogical approaches, student motivation and participation, teacher competencies, and key challenges were identified. This research offers a comprehensive analysis of the current situation and proposes suggestions on how physical education and sports education could be shaped in future policies and academic studies. The study is expected to make significant contributions to both educational sciences literature and the field of applied physical education.