Kalp ve damar hastalığı olan bireylerde ölüm kaygısı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki: Dini başa çıkmanın rolü
The relationship between death anxiety and quality of life in individuals with cardiovascular disease: The role of religious coping
  1. Tez No: 1004849
  2. Yazar: ŞÜKRÜ İNCEKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KARATANA ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kalp ve damar hastalıkları, bireylerde fiziksel kısıtlılıkların yanı sıra ölüm kaygısı gibi ciddi psikososyal sorunlara yol açarak yaşam kalitesini etkileyebilmektedir. Bu çalışma, kalp ve damar hastalığı olan bireylerde ölüm kaygısı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu ilişkide dini başa çıkmanın rolünün değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte olup, bir üniversite hastanesinin kalp ve damar cerrahisi kliniklerinde yatan 260 hasta ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Hasta Tanıtım Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Çok Boyutlu Yaşam Kalitesi İndeksi ve Dini Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA, Kruskal Wallis, Spearman korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların orta düzeyde ölüm kaygısına (30,2±14,9) ve yüksek düzeyde pozitif dini başa çıkma (19,0±6,7) puanlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Pozitif dini başa çıkma ile ölüm kaygısı arasında negatif yönlü ve anlamlı (r=−0,287; p<0,001); negatif dini başa çıkma ile ölüm kaygısı arasında ise pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,541; p<0,001). 50 yaş altı hastalarda ölümün belirsizliği kaygısının ileri yaş grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Pozitif dini başa çıkma stratejilerinin ölüm kaygısını azalttığı, negatif yaklaşımların ise artırdığı ve yüksek kaygının yaşam kalitesini olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır; bu nedenle bakım sürecinde hastaların manevi başa çıkma mekanizmalarının desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases can affect the quality of life by causing severe psychosocial problems such as death anxiety in addition to physical limitations. This study was conducted to examine the relationship between death anxiety and quality of life in individuals with cardiovascular disease and to evaluate the role of religious coping in this relationship. This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted with 260 patients hospitalized in the cardiovascular surgery clinics of a university hospital. Data collection forms included the Patient Information Form, Death Anxiety Scale, Multidimensional Quality of Life Index, and Religious Coping Scale. The research data were analyzed using descriptive statistics, t-test, ANOVA, Kruskal Wallis, Spearman correlation, and structural equation modeling. In line with the findings obtained in the study, it was determined that the participants had moderate levels of death anxiety (30.2±14.9) and high levels of positive religious coping (19.0±6.7). A negative and significant relationship was found between positive religious coping and death anxiety (r=−0.287; p<0.001), while a positive and significant relationship was found between negative religious coping and death anxiety (r=0.541; p<0.001). It was determined that anxiety regarding the uncertainty of death was higher in patients under 50 years of age compared to the older age group. It was concluded that positive religious coping strategies reduce death anxiety, whereas negative approaches increase it, and high anxiety negatively affects the quality of life; therefore, it is recommended to support patients' spiritual coping mechanisms during the care process.