Exploring sustainability practices in the hospitality industry and their impact on consumer decoision-making in Ghana
Gana'da konaklama sektöründe sürdürülebilirlik uygulamalarının ve bunların tüketici karar verme süreçleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 1004910
  2. Yazar: PAUL KWESI GYAPONG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA OVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilirlik, özellikle Gana'daki konaklama sektöründe, firmaların giderek daha fazla çevre dostu uygulamalara yöneldiği ve bunları bünyesine kattığı tüketici karar alma süreçlerinde önemli bir belirleyici haline gelmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilirlik uygulamalarının ve marka imajının Gana'nın konaklama sektöründeki tüketici satın alma kararları üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışmada nicel bir araştırma yöntemi kullanılmış, 131 katılımcıdan veri toplanmış ve regresyon ve korelasyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, yeşil ürünlerin ve marka imajının, konaklama sektöründe tüketici satın alma kararlarını etkileyen önemli değişkenler olduğunu, katsayılar ve p değerlerinin sırasıyla (β = 0,688, p < 0,001) ve (β = 0,242, p = 0,004) olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma, konaklama işletmelerinin tüketici güvenini ve sadakatini artırmak için sürdürülebilirliği temel marka stratejilerine dahil etme ihtiyacını vurgulamıştır. İşletmeler, tüketiciler ve işletmeler üzerindeki etkilerini artırmak için hedefli eğitim kampanyaları aracılığıyla tüketicilerin yeşil sertifikalar ve promosyonlar konusundaki farkındalığını artırmalıdır. Çalışma, Gana gibi gelişmekte olan pazarlardaki yeşil tüketici uygulamalarına ilişkin önceki bilgilere katkıda bulundu ve firmalar, politika yapıcılar ve araştırmacılar için pratik içgörüler sundu. Gelecekteki araştırmalar ve araştırmacılar, Gana'daki sürdürülebilir misafirperverlik girişimleri hakkında daha kapsamlı bir anlayış geliştirmek için fiyat duyarlılığı, kültürel algılar ve sürdürülebilirlik için ödeme yapma istekleri gibi ek faktörleri keşfetmeyi düşünmelidir.
Özet (Çeviri)
Sustainability has been recognized as a significant influencer in consumer decision-making in the hospitality industry in Ghana, with hospitality organizations increasingly embracing and practicing sustainable business approaches. This study sought to examine the influence of sustainability and brand image on consumer purchasing decisions in Ghana's hospitality industry. A quantitative research methodology was used to obtain data from 131 participants and analyze it using regression and correlation analyses. The results showed that green products and brand image were significant influencers in consumer purchasing decisions in Ghana's hospitality industry, with regression coefficients and p-values of 0.688 < 0.001 and 0.242 < 0.004, respectively. The study emphasizes the need for hospitality businesses to consider sustainability as part of their branding strategies to enhance trust and loyalty among consumers. Furthermore, there is a need to increase the impact of green certifications and promotions on consumers and businesses through targeted educational initiatives.