Genç yetişkinlerde mükemmeliyetçilik ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide kendini kabul ve bağlanma stillerinin düzenleyici rolü
The moderating role of self-acceptance and attachmentstyles in the relationship between perfectionism anddepressive symptoms among young adults
  1. Tez No: 1004924
  2. Yazar: ZAHİDE MERVE GEVHER KATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı; genç yetişkinlerde mükemmeliyetçilik ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide bağlanma stillerinin ve koşulsuz kendini kabulün düzenleyici rollerini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 yılları arasında Türkiye'de ikamet eden, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 313 gönüllü genç yetişkin oluşturmaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25 ve SPSS PROCESS Makro (Model 2) kullanılarak gerçekleştirilmiş; analizlerde t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve düzenleyici rol analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, mükemmeliyetçilik ile depresif belirtiler arasındaki ilişkide; kararsız bağlanma ve koşulsuz kendini kabulün her ikisinin de anlamlı birer düzenleyici rol üstlendiği saptanmıştır. Güvenli bağlanma modelinde temel düzenleyici rolün koşulsuz kendini kabul tarafından üstlenildiği; kaçınan bağlanma modelinde ise asıl düzenleyici işlevin kaçınan bağlanma stili aracılığıyla gerçekleştiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmış; alanda çalışan uzmanlara ve gelecek araştırmalara yönelik çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating roles of attachment styles and unconditional self-acceptance in the relationship between perfectionism and depressive symptoms in young adults. The sample of the study consists of 313 volunteer young adults residing in Turkey between 2024-2025, selected using the convenience sampling method. The relational survey method, one of the quantitative research designs, was used in this study. Data analysis was performed using SPSS 25 and SPSS PROCESS Macro (Model 2); t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation Analysis, and moderation analyses were utilized. The results of the study revealed that both anxious attachment and unconditional self-acceptance functioned as significant moderators in the relationship between perfectionism and depressive symptoms. In the secure attachment model, it was found that the primary moderating role was undertaken by unconditional self-acceptance, whereas in the avoidant attachment model, the predominant moderating function was performed by the avoidant attachment style. The findings were discussed within the framework of the literature, and various suggestions were provided for professionals working in the field and for future research.