Zati'nin gazeliyatına göre 16. yüzyılda sosyal hayat
According to Zati's gazeliyyat social life in 16 th century
  1. Tez No: 100495
  2. Yazar: VİLDAN SERDAROĞLU ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ATİLLA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, klâsik Osmanlı şiirinin XVI. yüzyıldaki temsilcilerinden Zatî Çelebi'nin (öl. 1546) gazellerinde Osmanlı toplum hayatına dair izleri tespit etmektir. Divan şiiri yakın bir zamana kadar yaygın olarak kabul gören iddiaların aksine, mensubu bulunduğu toplumun derin izlerini taşımakta ve bize o günün dün yasından zengin ipuçları vermektedir. Sosyal hayatın bir parçası olan şiir, aynı zamanda gündelik hayatın ilginç görüntülerini de karşımıza çıkarır. Üretildiği toplum da hangi amaçla yazılmış olursa olsun şiir, bugün bu yönüyle bizim için aynı zaman da bir sosyal tarih belgesi konumundadır. Bu sebeple bazen açıklanmasında devrinin kaynaklarına ihtiyaç duyulan şiir metinlerinin, çoğu zaman da kaynaklarda izahı ihmâl edilen âdet, gelenek ve göreneklere ışık tuttuğu görülmektedir. Edebî metinlere farklı bir açıdan yaklaşarak bu alandaki çalışmalara yeni bir boyut kazandıracağını ümit ettiğimiz bu çalışma, klâsik Türk şiirinin birçok disipline kaynaklık edecek derecede önem taşıdığını da göstermektedir. ABSTRACT This work intends to investigate the social elements of 16th century Ottoman public life in the Dîvân of Zatî (d. 1546). In this work the term of public life is used in a sense which describes daily activities of the Ottoman people. Divan poetry, contrary to the common assumption, reflects the society in which it exists and talks about the society in which it was created. In this work sources concerning with this period are used in order to interpret the poetry and also poetry is used to interpret the sources. This methodology makes this study different and original from those which were carried out in this field. It also introduces a new approach to the divan poetry and an original data which exhibits the public manners of the Ottoman society. m
Özet (Çeviri)