Negatif politik reklamın süreci ve etkileri
The Process and the impact of negative political advertising
  1. Tez No: 100494
  2. Yazar: AYTEN GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
oz“Negatif Politik Reklamın Süreci ye Etkileri”başlıklı doktora tezinin kapsamı, negatif politik reklamın süreç içinde yerini negatif politik haberlere bırakmasının seçmen üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Tezde araştırdığımız esas sorun ise negatif politik reklamın habere geçiş sürecisinin seçmenin özellikle oy verme davranışı üzerindeki etkisini bulmaktır. Tezde bu etkiyi ölçen 100 kişiye yüzyüze görüşme tekniğiyle 15 sorunun sorulduğu bir de anket çalışması yer almaktadır. Tez ve anket sonuçlarına göre seçim kampanyalarında yapılan negatif politik reklamlar ve bu reklamlarla ilgili medyada çıkan haberler seçmeni negatif yönde etkilemektedir. Ancak Türkiye'de aday/partilerin rakip aday/partiyi karalayan politik reklam yapması yasak olduğundan negatif politik reklam yerini politikada baş aktör olan politikacının negatif politikası ve söylemine bunların da medyada haber olarak işlenmesine bırakmıştır. Politik aday ya da partinin yolsuzluğa karıştığını açıklayan bir köşe yazısı, adayın ya da liderin özel hayatındaki skandali yazan bir kapak haber, adayın saldırgan bir üslup içinde rakibi karalayan konuşmasını yayınlayan bir televizyon haberi vb. medyada çıkan negatif içerikli haber ve görüntüler seçmenin özellikle de kararsız seçmenin oy verme davranışı üzerinde bumerang etkisi bulunmaktadır. Bu bumerang etki, seçmenin oy vermeyi düşündüğü aday/parti yerine rakip aday/partiye oy vermesine ya da oy verme hakkını kullanmamasına neden olmaktadır. Seçmen; politikacı ve politikaya inancını yitirip politikaya direnç göstermeye başlamakta politik katılımdan ve sonunda politikadan tamamen uzaklaşmaktadır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The principle scope of this thesis that is titled“The Process and the Impact of Negative Political Advertsing”is to research the effect of the process which is transformation of negative political advertising into negative political news on voters. The main issue that has been tackled is to explore particularly its effect on voting behaviour of voters. In order to find out this, a public survey has been carried out on 1 00 people by asking 1 5 questions. As a result of this thesis and the public survey, the use of negatif politic advertising during the political campaigns and its news publishes on the media effects the voter negatively. As it is prohibited to prepare negative political advertising for political candidate and political parties during political campaigns in Turkey, negative political advertising changes into political candidate's negative policy and lecture who is top actor in political arena as well as its negative news on the media. The negative news on the media such as a coloumn story about the corruption of a political candidate or a political party, a cover story about the scandal on candidate's private life or a television news where the candidate is arguing with rival candidate in a very agressive manner etc. has a bumerang effect on the decision making of the voters and particularly on undecided voters. This effect has a bumerang cause on the voters decision which changes his mind and gives his vote to rival rather than to his political candidate or political party. The voter looses his faith in politicians and politics so he rejects to the politics, quits from political participation and in the end becomes indifferent to the politics. m