Kuzey Atlantik Andlaşması Örgütü kapsamında uzay güvenliğinin yorumlanması: Kolektif savunmada uzay faaliyetlerinin stratejik önemi ve iş birliği mekanizmasının gerekliliği
Interpretation of space security within the scope of the North Atlantic Treaty Organization: Strategic importance of space activities and the necessity of a cooperation mechanism in collective defense
  1. Tez No: 1004957
  2. Yazar: EGEMEN DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZERCAN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
V2 roketlerinin geliştirilmesi ve Sputnik-1'in fırlatılmasıyla başlayan uzay çağı, 21. yüzyılda yalnızca bilimsel değil, aynı zamanda stratejik ve güvenlik temelli bir alan haline gelmiştir. Bu tez, uluslararası girişimler (PAROS, UNIDIR, UNOOSA vb.) ve hukuki çerçeveler ışığında uzayın silahsızlandırılmasının gerekliliğini ele almakta; NATO bağlamında uzay güvenliğinin kolektif savunma ilkesiyle nasıl bütünleştirilebileceğini incelemektedir. NATO'nun 2019'da uzayı beşinci operasyon sahası olarak tanımasıyla birlikte, uzay faaliyetlerinin ittifak politikalarındaki yeri kritikleşmiş; 5. madde kapsamında uzay temelli tehditlerin nasıl değerlendirileceği önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir. Bu çalışma, NATO'nun uzay stratejilerini, üye devletler arası iş birliklerini ve uzay temelli güvenlik mimarisinin gelişimini çok boyutlu bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of the V-2 rockets and the launch of Sputnik-1 marked the beginning of the space age, which in the 21st century has evolved into not only a scientific domain but also a strategic and security-oriented arena. This thesis examines the necessity of the demilitarization of outer space in light of international initiatives (PAROS, UNIDIR, UNOOSA, etc.) and existing legal frameworks, while analyzing how space security can be integrated into the principle of collective defense within the NATO context. With NATO's recognition of outer space as its fifth operational domain in 2019, the role of space activities in alliance policies has become critical, and the question of how space-based threats should be addressed under Article 5 has emerged as a significant debate. This study aims to analyze NATO's space strategies, inter-member cooperation, and the development of a space-based security architecture through a multidimensional approach.