Kahve posası ekstraktı ile zenginleştirilmiş biyopolimer esaslı film ile ambalajlamanın Türk kahvesinin kalitesine etkisi
Effect of packaging with a biopolymer-based film enriched with spent coffee grounds extract on the quality of Turkish coffee
  1. Tez No: 1004956
  2. Yazar: İREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL ÖZDESTAN OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kahve posası ekstraktının sodyum aljinat bazlı filme ilave edilmesiyle Türk kahvesinin ambalajlanmasında kullanılabilirliği ve Türk kahvesinin kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Gıda atıklarının azaltılmasına yönelik bir yaklaşım olarak sodyum aljinat filme kahve posası ekstraktı ilave edilmesi ile ambalaj içeriğinin zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, kahve posasındaki fenolik bileşiklerin ekstraksiyonu ultrasonik destekli ekstraksiyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Kahve posası ekstraktlarında toplam fenolik bileşik, antioksidan aktivite ve toplam flavonoid içeriği analizleri yapılmıştır. Sodyum aljinat (%2, a/h) film ve %0,5 (h/h), %1,0 (h/h) ve %1,5 (h/h) oranlarında ekstrakt ilave edilen sodyum aljinat bazlı filmlerde film çözünürlüğü, film kalınlığı, ışık geçirgenliği ve film opaklığı, renk, kopma anında uzama ve kopma mukavemeti, toplam fenolik madde miktarı, antioksidan aktivite, taramalı elektron mikroskobu görüntüleme (SEM) ve Fourier transform kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) analizleri yapılmıştır. Filmlerde yanıt-yüzey yöntemi kullanılarak yapılan optimizasyon çalışmasında, tek faktörlü olarak tasarlanan Optimal Custom dizayn kapsamında bağımsız değişken olarak ekstrakt oranı (%) seçilmiştir. Bağımlı değişkenler olarak toplam fenolik madde miktarı (mg GAE/g), antioksidan aktivite (%) ve 600 nm'de opaklık değerlendirilmiştir. Yapılan optimizasyon sonucunda en uygun formülasyonun %1,5 ekstrakt ilave edilmiş sodyum aljinat film olduğu bulunmuştur. Ambalajlanmamış Türk kahvesinde nem, protein, toplam invert şeker ve yağ içeriği analizleri yapılmıştır. Depolama süresince belirli günlerde kahve örneklerinde (0., 5., 10., 20. ve 30. gün) analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler, kontrol grubu (film ile ambalajlanmamış), sodyum aljinat film ile ambalajlanmış ve %1,5 ekstrakt ilave edilmiş sodyum aljinat film ile ambalajlanmış olmak üzere 3 grup ürüne uygulanmıştır. Depolama süresince Türk kahvesinde pH, ağırlık değişimi, su aktivitesi, renk, çözünürlük süresi, toplam fenolik madde miktarı, toplam flavonoid içeriği, antioksidan aktivite, HPLC yöntemiyle kafein ve fenolik bileşik analizi (0. ve 30. gün) ve duyusal analiz (0. ve 30. gün) yapılmıştır. Sonuç olarak, kahve posası ekstraktı ilave edilmiş yenilebilir filmin depolama süresince Türk kahvesinde kalite kayıplarını azaltmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of sodium alginate-based films enriched with spent coffee grounds extract for packaging Turkish coffee and their effects on the quality of Turkish coffee were investigated. As an approach to reducing food waste, the addition of spent coffee grounds extract to sodium alginate films aimed to enrich the film content. In the study, the extraction of phenolic compounds from spent coffee grounds was carried out using the ultrasonic-assisted extraction method. The spent coffee grounds extracts were analyzed for total phenolic compounds, antioxidant activity and total flavonoid content. In sodium alginate (2%, w/v) films and sodium alginate-based films containing 0.5% (v/v), 1.0% (v/v), and 1.5% (v/v) extract, film solubility, film thickness, light transmittance and opacity, color, elongation at break, tensile strength, total phenolic content, antioxidant activity, scanning electron microscopy (SEM) imaging and Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analyses were performed. In the optimization study carried out on the films using the response surface methodology, the extract ratio (%) was selected as the independent variable within the scope of a single-factor Optimal Custom design. Total phenolic content (mg GAE/g), antioxidant activity (%), and opacity at 600 nm were evaluated as dependent variables. As a result of the optimization, the most suitable formulation was determined to be the sodium alginate film containing 1.5% extract. Moisture, protein, total invert sugar, and fat contents were analyzed in Turkish coffee. During storage analyses were performed on specific days (day 0, day 5, day 10, day 20, and day 30). The analyses were applied to three product groups: the control group (unpackaged coffee), coffee packaged with sodium alginate film, and coffee packaged with sodium alginate film containing 1.5% extract. During storage Turkish coffee was analyzed for pH, weight change, water activity, color, solubility time, total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant activity, analysis of caffeine and phenolic compounds by the HPLC method (days 0 and 30) and sensory properties (days 0 and 30). As a result, it was determined that the edible film enriched with spent coffee grounds extract was effective in reducing quality losses in Turkish coffee during storage.