Çocukluk çağı travmaları ve postpartum depresyon arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü
The mediating role of emotion regulation in the relationship between childhood traumas and postpartum depression
  1. Tez No: 1004979
  2. Yazar: KERİME ILGIN AKÇAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Anne olmanın, kadını psikolojik açıdan koruduğu düşüncesi, yapılan son çalışmalarla birlikte değişmiştir. Gebelik dönemi öncesinde, gebelik sırasında ve doğum sonrasında karşılaşılabilen birçok risk faktörü, annelerin postpartum (doğum sonrası) depresyon deneyimleme oranlarını arttırabilmektedir. Postpartum depresyonu önleyebilmek için, postpartum depresyona neden olan faktörlerin incelenmesi önemli görünmektedir. Bu çalışmada, çocukluk çağı travmaları ve postpartum depresyon arasındaki ilişkide duygu düzenlemenin aracı rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinde doğum yapan 20-45 yaş aralığındaki 126 anne oluşturmaktadır. Bebekleri 6 hafta ile 12 ay arasında olan annelerden veriler toplanmıştır. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Aracılık analizi, Hayes-Process Makro programı kullanılarak Model 4 ile test edilmiştir. Araştırma bulguları, çocukluk çağı travmaları toplam puanı ile postpartum depresyon toplam puanı arasındaki ilişkide duygu düzenleme toplam puanının aracılık etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, literatür kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The notion that motherhood protects women psychologically has changed with recent studies. Numerous risk factors encountered before, during, and after pregnancy can increase the likelihood of mothers experiencing postpartum depression. To prevent postpartum depression, it seems important to examine the factors that contribute to it. This study examined the mediating role of emotion regulation in the relationship between childhood trauma and postpartum depression. The study sample consisted of 126 mothers aged 20-45 who gave birth in a state hospital. Data were collected from mothers whose babies were between 6 weeks and 12 months old. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, the Childhood Trauma Scale, and the Edinburgh Postnatal Depression Scale. Mediation analysis was conducted using Model 4 using the Hayes-Process Macro program. The research findings revealed that the total emotion regulation score mediated the relationship between the total childhood trauma score and the total postnatal depression score. The findings were reviewed within the context of the literature.