Doğum şekli ve çocukluk travmalarının maternal bağlanma ve doğum ardı depresyonla ilişkisi
Relationship of birth pattern and childhood traumas with maternal attachment and postpartum depression
  1. Tez No: 828785
  2. Yazar: ŞULE KESER ASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı; doğum şekli ve çocukluk çağı travmalarının maternal bağlanma ve doğum ardı depresyon arasındaki ilişkinin tespit edilmesidir. Annenin demografik bilgilerine göre çocukluk travmaları, maternal bağlanma ve doğum ardı depresyon düzeyi karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye'de yaşayan, 18-45 yaş arasında iki sene içerisinde doğum yapmış kadın katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise; iki sene içerisinde doğum yapmış ve Google Form anketini kendi rızası ile dolduran 18- 45 yaş aralığında olan gönüllü 508 anne çalışmaya katılmıştır. Katılımcılara sırasıyla sosyo-demografik özelliklerini değerlendirmek için Kişisel Bilgi Formu, Maternal Bağlanma Ölçeği, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizinde parametrik test yöntemleri olan bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü Anova testi ve Pearson korelasyon testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda çocukluk çağı travmalarının boyutları ile araştırmanın diğer ölçek ve ölçek alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çocukluk çağı travmalarının fiziksel istismar boyutu ile kaygı ve doğum sonrası depresyon arasında, duygusal istismar boyutu ile yakın ilişkilerde kaygı, maternal bağlanma ve doğum sonrası depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre cinsel istismar alt boyutu ile yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeğinin kaygı alt boyutu, maternal bağlanma ve doğum sonrası depresyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiş ve bu ilişkiye göre cinsel istismar ile kaygı ve doğrum sonrası depresyon arasında doğru orantılı bir ilişki bulunurken, maternal bağlanma arasında ise ters orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Ayrıca doğum şekli ile ölçekli değişkenlerden yalnızca yakın ilişkilerde yaşantılar ölçeğinin kaygı boyutu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve bu farklılığa göre sezaryen doğum yapan annelerin kaygı düzeylerinin daha yüksek ve kaygı davranışlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the relationship between types of birth, childhood traumas, and maternal attachment issues with postpartum depression. The demographic profile of the mothers and their childhood traumas was compared to their postpartum depression. Participants of this research are consist of women age between 18-45 that have given birth within 2 years. The sample group of this research consists of 508 women age between 18-45 that have given birth within 2 years and filled out a Google Form with their own will. Personal Information Form, Maternal Attachment Scale, Childhood Trauma Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale, and Life Experience Inventory of Close Relationships were applied to participants to evaluate their socio-demographic characteristics. The data of this research was analyzed with parametric test methods such as t-test, one-way ANOVA test, and Pearson and correlation test. The result of this research showed that the extent of childhood traumas has a significant relationship with the other parameters and sub-parameters of this research. The finding of this research Show that the physical abuse level of childhood traumas has a statistically proven relationship with anxiety and PPD. A similar relationship can also be seen in the emotional level of the traumas that are related to subjects anxietyin close relationships, maternal attachment and PPD. Findings state that the anxiety sub-scale of life experience inventory of close relationships, maternal attachment and postpartum depression have a statistically proven relationship between sexual abuse. Anxiety and postpartum depression have a directly proportional relationship with sexual abuse whereas maternal attachment has an inversely proportional relationship with the subject. The data of this research also shows that the only scaled variable that has a significant difference between anxiety is the life experience inventory of close relationships. This difference suggests that mothers who got cesarean section have a higher level of anxiety and more anxiety behaviors.