İletişimde ikna edici görsel içerik olarak veri görselleştirme ve hikayeleştirme: Visualizing Palestine örneği
Data visualization and storytelling as persuasive visual content in communication: A case study of Visualizing Palestine
- Tez No: 1004984
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, veri görselleştirme ve veri hikâyeleştirmenin iletişimde ikna edici bir görsel içerik türü olarak nasıl işlediğini incelemektedir. Çalışmanın amacı, sayısal verinin görsel dile dönüştürülmesi sırasında kullanılan tasarım ve anlatı kararlarının ikna stratejilerini nasıl kurduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, örnek olay yaklaşımıyla Visualizing Palestine (VP) platformunda yayımlanan seçili veri görselleriyle sınırlandırılmıştır. Çözümleme, yönlendirilmiş (kuram temelli/tümdengelimci) nitel içerik analizi mantığıyla yürütülmüş; Aristoteles'in logos-ethos-pathos üçlemesi, görsellerin ikna yapısını değerlendirmede önceden belirlenmiş temel kategoriler olarak kullanılmıştır. Bu kategoriler, veri görselleştirme literatüründeki ikna odaklı ölçütler doğrultusunda bir soru setiyle somutlaştırılmış; görsellerin başlık ve açıklama notları, veri kaynakları, zaman bilgisi, grafik kurgusu ve tasarım kararları görsel retorik analizi kapsamında birlikte yorumlanmıştır. Ethos boyutunu desteklemek üzere VP'nin web sitesi, kurumsal kimlik ve şeffaflık göstergeleri bakımından betimleyici doküman incelemesiyle ele alınmıştır. Bulgular, VP'nin veriyi yalnızca kanıt üretimi için değil, tarihsel bağlam kurma ve insani yakınlık yaratma amacıyla da kullandığını göstermektedir: açık kaynak ve şeffaf sunum ethosu güçlendirirken, karşılaştırmalı grafikler ve zaman çizelgeleri logosu pekiştirmekte; renk, kompozisyon, metafor ve hikâyeleştirme öğeleri pathosu artırarak veriyi etik bir tanıklık anlatısına dönüştürmektedir. Bu bulgular, veri görsellerinin yalnızca bilgilendirici nesneler değil, kamusal tartışmalarda pozisyon alan görsel retorik metinler olarak değerlendirilebileceğine işaret etmektedir. Çalışma izleyici alımlamasını doğrudan ölçmemekle birlikte, ikna unsurlarının tasarımsal ve editoryal düzeyde nasıl kurulduğunu açıklayan uygulanabilir bir değerlendirme matrisi önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how data visualization and data storytelling function as a persuasive form of visual content in communication. The aim of the study is to reveal how design and narrative decisions employed during the transformation of numerical data into visual language construct persuasive strategies. The research is limited to selected data visuals published on the Visualizing Palestine (VP) platform, using a case study approach. The analysis is conducted according to the logic of directed (theory-driven/deductive) qualitative content analysis; Aristotle's logos-ethos-pathos triad is used as predetermined core categories for evaluating the persuasive structure of the visuals. These categories are concretized through a set of guiding questions in line with persuasion-oriented criteria in the data visualization literature; the visuals' titles and explanatory notes, data sources, time information, graphic structure, and design decisions are interpreted together within the scope of visual rhetorical analysis. To support the ethos dimension, VP's website is also examined through descriptive document analysis in terms of institutional identity and indicators of transparency. The findings show that VP uses data not only to produce evidence but also to establish historical context and create human proximity: transparent presentation and open sources strengthen ethos, comparative graphics and timelines reinforce logos, and elements of color, composition, metaphor, and storytelling increase pathos, transforming data into a narrative of ethical witnessing. These findings indicate that data visuals can be regarded not merely as informative objects but as visual rhetorical texts that take a position within public debates. Although the study does not directly measure audience reception, it proposes an applicable evaluation matrix that explains how persuasive elements are constructed at the levels of design and editorial decision-making.