İkna edici iletişim bağlamında kamu spotlarının kullanımı: Emniyet Genel Müdürlüğü kamu spotları üzerine bir araştırma
Use of public announcements in the context of persuasive communication: A study on public announcements of the General Directorate of security
- Tez No: 947659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Toplumda farklı düşünce yapılarının bir arada bulunması, kaçınılmaz olarak görüş ayrılıklarını da beraberinde getirir. Bu farklılıkların çatıştığı noktada, bireylerin kendi düşüncelerini karşı tarafa kabul ettirme yani ikna arzusu doğar. İkna, yalnızca bireyler arasında değil, devletler de halkı belirli konularda bilinçlendirmek, eğitmek ve yönlendirmek amacıyla çeşitli iletişim ve ikna yöntemlerine başvururlar. Bu bağlamda, kamu spotları devletin halkla kurduğu iletişimin önemli bir bileşenidir. Kamu spotları, toplumu bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan kısa ve etkili mesajlar içeren medya içerikleridir. Gelişen teknolojiyle birlikte, yalnızca bilgi vermekle kalmaz; izleyicinin duygu ve düşüncelerini etkileyecek şekilde sunulur. Etkili olmaları için içerik, dil, görsel-işitsel ögeler ve hedef kitleye uygunluk önemlidir. Bu çerçevede, günümüzde kamuoyunun dikkatini çeken ve çözüm bekleyen toplumsal sorunlardan biri olan trafik güvenliği, kamu spotlarının sıkça kullanıldığı alanlardan biridir. Trafik kazalarının neden olduğu can ve mal kayıplarını en aza indirmek, sürücü ve yayaların trafik kurallarına uyma bilincini geliştirmek amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından çeşitli kamu spotları hazırlanmaktadır. Bu çalışmada, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından hazırlanan kamu spotları, William Labov'un anlatı analizi yöntemi doğrultusunda incelenmiştir. Çalışmada bu yöntem kullanılarak kamu spotlarının yapısal özellikleri analiz edilmiş ve spotlarda kullanılan ikna edici stratejiler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, kamu spotlarının genellikle dramatik anlatı kurgusu içerdiği ve dikkat çekici görsel-işitsel unsurlarla izleyici üzerinde duygusal etki oluşturmayı hedeflediği belirlenmiştir. Ölüm, yaralanma ve aile dramları gibi duygusal içeriklerin yanı sıra, verilere dayalı rasyonel açıklamalara da yer verildiği görülmüştür. Bu durum, kamu spotlarının hem duygusal hem de rasyonel çekicilikleri bir arada kullanarak trafik güvenliği konusunda toplumu bilinçlendirmeye çalıştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The presence of diverse perspectives in society naturally leads to differences in opinion. When these viewpoints conflict, individuals often seek to persuade others to accept their own ideas. Persuasion is not limited to interpersonal interactions; governments also use persuasive communication to inform, educate, and influence the public. In this context, public service announcements (PSAs) are a key component of the state's communication strategies. These are short, impactful media messages designed to raise public awareness. With the development of technology, PSAs aim not only to inform but also to emotionally and cognitively influence viewers. For this reason, the effectiveness of the content depends on its language, visual-auditory elements, and audience relevance. One important area where PSAs are frequently used is traffic safety. The General Directorate of Security's Traffic Department prepares PSAs to reduce the loss of life and property from traffic accidents and promote compliance with traffic rules. In this study, PSAs created by the department were analysed using William Labov's narrative analysis method. This approach revealed their structural features and persuasive strategies. The results show that PSAs often use dramatic narrative structures and emotional content like death and family trauma, along with data-based rational explanations. This combination indicates that PSAs aim to raise traffic awareness by appealing to both emotions and reason