İsmail Hakkı Bursevi'nin Muhammediyye Şerhi (II. Cilt) Ferahu'r-Ruh
Ismail Hakki Bursevi's commentary of Muhammediyye (II th volume) Ferahu'r-Ruh
- Tez No: 100499
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEKTA SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
oz Yazıcıoğlu Mehmed (Ö.1451)'in kaleme aldığı Muhammediyye kitabı, yazıldığı devirden itibaren kültür ve edebiyat alanında hayli rağbet görmüş bir eser olarak karşımıza çıkar. Devrinde hemen hemen her kitaplığa giren bu eser, gördüğü geniş ilgiye paralel olarak onun daha iyi anlaşılması amacıyla ismail Hakkı Bursevî tarafindan şerh edilmiştir. Çalışmamız girişin yanı sıra üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İsmail Hakkı Bursevi'nin hayatı ve eserleri üzerinde kısaca durulmuş, ardından çalışmamızın ağırlık merkezini teşkil eden metin neşri mahiyetinde hazırlanan ikinci bölümde eserin metni yer almıştır. Üçüncü bölümde ise metin incelemesi yapılmıştır. Eser, devrinin klâsik kültürünü yansıtan en zengin mahsullerden biri durumundadır. Onda devrinin Türk edebiyatı ve ilim hayatını etraflıca görmek mümkündür. Arapça, Farsça ve Türkçe'yi en mükemmel bir seviyede bildikleri anlaşılan şair ile onu açıklayan sarih, bu özelliklerini verdikleri mahsullerde belirgin bir şekilde ortaya koymaktadırlar. ABSTRACT Muhammediyye which was authored by Mehmed Yazicioglu has gained a special place in the literary circles. This book was commentated upon by Ismail Hakki Bursevi due to its popularity among the people. It could be encounted in almost all libraries since people preferred it as reference book. My study is consisted of three chapters after the introduction. First chapter: In this chapter Ismail Hakki' s life and works have been introduced. Second chapter: In this chapter the critical edition of Muhammediyye and its commentary have been given. This chapter is the central focus of our study. Third chapter: In this chapter I have analyzed the text. This work is a rich source of Classical Culture in its own age. It is possible to see the Turkish literary and schoolarly life in detail. Wen can see Yazicioglu and Bursevi's mastery of three languages, Arabic, Persian and Turskih by the way they have used them. m
Özet (Çeviri)