Trakya ve Marmara Projesi Menekşe Çatağı Kazısı Prehistorik Dönem çanak çömlek buluntuları
Thracia and Marmara Project-the Excavation of Menekşe Çatağı the Prehistoric pottery assemblage
  1. Tez No: 100500
  2. Yazar: FÜSUN AKSAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİL GÜLÇUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Tekirdağ merkeze 12km uzaklıktaki Menekşe Çatağı yerleşmesi yoğun yazlık iskanı yerleşmesinin tehditi altında bulunmaktadır. Trakya'nın yalnızca bir kaç tane kalmış yerleşmelerinden biri olan tepe, Kalkolitik-Tunç Çağ buluntularına ek olarak Demir Çağ buluntularını da vermiştir. Anadolu Trakyasına ilişkin sayıları oldukça az.olan araştırmalar, bölgenin çevresi ile olan ilişkilerindeki bilgi boşluklarını doldurmaya yetmemektedir. Menekşe yerleşmesi, Orta Kalkolitik Dönemi temsil eden Toptepe yerleşmesi, Tunç Çağlan için ise, Anadolu'nun batı kesiminde dağılım gösteren Troya grubu Ç.Ç ile yakın benzerlikler taşımasının yanmda Ege adaları ile bağlantıları da taşımaktadır. Bu sonuçlar ışığında geniş alanlı Anadolu -Balkan Kültür Kompleksinin içinde yer aldığı düşünülmektedir. Tez konusu yerleşmenin Trakya'nın kıyı ve iç kesimleri arasındaki bağlantıları ortaya çıkaracak verileri taşıdığı ve gelecek senelerde de, devam edecek olan Doğu Çatağı kazdan sonuçlarına ışık tutacağı sanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The settlement of Menekşe Çatağı is located 12km east of Tekirdağ. The rescue excavation was conducted since 1993. Before the intervene by the Prehistory department of the University of İstanbul, most of the mound had already been destroyed in the region of Thracia- Marmara. The pottery assemblage of the Menekşe Çatağı compare the Middle Chalcolithic, Early Bronze Age I-II and the Iron Age too. The excavations is conduct in the Marmara region but numbers is very few. And all the excavation does not enough for the relation in the cultural horizon of the Anadolu-Balkan area. The pottery assemblage of the settlement is very fixed. And the groups was developed in the great time (since Middle Chalcolithic far a iron Age). This pottery groups spread from the Anatolian west part to the east in the Troy I-II culture. The groups is compare very similar type as the Troy I-II and Kumtepe Ib-c. In spite of is the very similar assemblage founded as the Balcan cultural horizon as the Ezero, Karanovo VII and in the Iron Age as Psenicevo, Babadağ. The other contacts is between the Aegean and Macedonian settlements. We think so Menekşe Çatağı is the most important site in the Marmara-Thracia region, tt will be provide new development for Anatolia- Balcan -Aegean relationship by the east çatak.