Siber zorbalıkta mizahın araç olarak kullanılmasına yönelik nitel bir araştırma
A qualitative study on the use of humor as a tool in cyberbullying
- Tez No: 1004993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin, mizah yoluyla yapılan siber zorbalığa karşı bakış açıları ve siber zorbalıkta mizahın bir araç olarak kullanılmasının etkileri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma desenine bağlı kalınarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 15 ve 18 yaş aralığında olup, 10 kız ve 10 erkek öğrenci olarak toplam 20 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Veriler, tümevarım yöntemle analiz edilmiştir. Katılımcıların ifadelerinden yola çıkılarak ''Ergenlerin Mizah İçeren Siber Zorbalığa Bakış Açıları'', '' Siber Zorbalığın Mizah Yoluyla Meşrulaştırılması'' ve '' Çevrimiçi Etkileşim Dinamikleri ve Seyirci Rolü'' 3 ana tema oluşturulmuş. Bu ana temaların altında 8 alt tema oluşturulmuştur. Bu alt temalar: ''Ergenlerin Siber Zorbalığı Tanımlamaları, ''Mizah ve Siber Zorbalığı Ayıran Tanımlamaları'', ''Mağdurun Duygu Ve Düşünceleri'', 'Bilişsel Gerekçelendirme'', ''Duygusal Gerekçelendirme'', ''Siber Zorbalıkta Mizahın Kullanıldığı Konular'', 'Seyirci Tepkileri Ve Etkileri', ''Çevrim içi Etkileşimde Gizlilik İhtiyacı' olarak belirlenmiştir. Bulguların sonuçlarına göre, mizahın siber zorbalığı meşrulaştıran bir unsur olarak kullanıldığı ve mağduru duygusal ve fiziksel olarak olumsuz etkileyen şakaların mizah olarak görülmediği tespit edilmiştir. Bu çalışma özellikle okullarda yapılacak olan, mizah ve siber zorbalık ayrımının farkındalığını kazanma çalışmalarının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, high school students' perspectives on cyberbullying carried out through humor and the effects of using humor as a tool in cyberbullying were examined. The research was conducted using a qualitative research design. Participants were aged between 15 and 18, and data was collected through semi-structured interviews with a total of 20 participants, consisting of 10 female students and 10 male students. The data were analyzed using inductive methods. Based on participants' statements, three main themes were identified:“Adolescents' Perspectives on Humor-Based Cyberbullying,”“The Normalization of Cyberbullying Through Humor,”and“Online Interaction Dynamics and the Role of the Bystander.”Eight sub-themes have been identified under these main themes. These sub-themes are:“Adolescents' Definitions of Cyberbullying,”“Definitions of the Difference Between Humor and Cyberbullying,”“Victims' Feelings and Thoughts,”“Cognitive Justification,”“Emotional Justification,”“Topics Where Humor is Used in Cyberbullying,”“Bystander Reactions and Effects,”and“The Need for Privacy in Online Interaction.”The findings reveal that humor is used as an instrument to normalize cyberbullying, and that jokes which negatively affect victims emotionally and physically are not perceived as humor. This study highlights the importance of efforts to raise awareness of the distinction between humor and cyberbullying, particularly in schools.