II. Abdülhamid döneminde imamet-hilafet tartışmaları
Imamate-caliphate debates during the reign of Abdülhamid II
- Tez No: 1004997
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın giriş kısmı ve birinci bölümünde öncelikle imamet ve hilafet kavramlarının literatürdeki karşılığı ifade edilerek hilafetin Kureyşliliği meselesinin tarihi arka planına ışık tutulmuştur. Ardından, hilafet ve imamet düşüncelerinin Osmanlı'daki algılanışı ve II. Abdülhamid döneminde uygulanan ittihad-ı İslam politikası, ulemanın imamet-hilafet konusuna yaklaşımı, Sünni-Şii birlikteliği düşüncesinin analizi, medreselerdeki eğitim ve okutulan kitapların tahliline ilaveten siyasi, dini, sosyal ve kültürel olarak genel durumu hakkında bilgiler verilip değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde imamet-hilafetle ilgili yapılan çalışmalardan akaid kitapları, layihalar ve raporlar, hilafet risaleleri ve broşürler ile gazete ve dergiler üzerindeki yansımaları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada II. Abdülhamid dönemindeki imamet-hilafet tartışmalarının hilafetin Kureyşliliği meselesi özelinde nasıl değerlendirildiği ve literatürü nasıl etkilediği üzerinde durulmuş, sonra da dönemin siyasi ve dini atmosferi de dikkate alınarak meselenin Kureyşlilik yönü çalışmanın ana çerçevesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the introduction and first chapter of our study, we first define the concepts of imamate and caliphate as they appear in the literature, shedding light on the historical background of the issue of the Quraysh's claim to the caliphate. Subsequently, the perception of the ideas of caliphate and imamate in the Ottoman Empire and the Islamic unity policy implemented during the reign of Abdulhamid II, the approach of the ulema to the issue of imamate-caliphate, the analysis of the idea of Sunni-Shiite unity, the analysis of education in madrasas and the books taught, as well as information and assessments on the general political, religious, social, and cultural situation. In the second section, evaluations were made regarding the reflections of studies on imamatecaliphate in books on creed, treatises and reports, treatises and brochures on caliphate, and newspapers and magazines. The study focuses on how the imamate-caliphate debates during the reign of Abdülhamid II were evaluated, particularly in relation to the issue of the caliphate's Quraysh lineage, and how they influenced the literature. Then, taking into account the political and religious atmosphere of the period, the Quraysh lineage aspect of the issue formed the main framework of the study.