New Age akımı bağlamında Gündüz Öğüt'ün romancılığı
Gündüz Öğüt's novel writing within the context of the New Age movement
- Tez No: 1004998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EVİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı akabinde önce Avrupa'da ortaya çıkan New Age akımı, başlangıçta insanların oluşturduğu küçük gruplar tarafından tanınır. Temelinde ruhçuluk (spiritüalizm) ve gizemciliğin (mistisizm) olduğu bu akım; bireyin ruhsal değişimlerini, modern hayata uyum sağlamakta zorlanan insanların iç huzura kavuşmasına imkân sağladığına inanılan alternatif ritüel, tedavi ve düşünüş biçimleri şeklinde ortaya çıkar. New Age akımı çevresinde dua, şifa, fal, astroloji, burçlar, kutsal kitap mesajları incelenir. Temelleri eski inanışlara dayanan reenkarnasyon, astral seyahat, meditasyon, hipnoz gibi alternatif uygulamalarla mutsuz bireylerin ruhunu arındırması ve mutluluğa ulaşması beklenir. 1960'lı yıllarda yaygınlık kazanan New Age akımı Türkiye'de toplum, sanat ve edebiyat alanlarında yer almaya başlar. Fantastik kurgu romanlarında New Age inanışlarının incelenmesi insanlar tarafından ilgiyle karşılanarak akımın daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlar. Bu çalışmada fantastik kurgu yazarlarından Gündüz Öğüt'ün New Age akımını romanlarında nasıl ve hangi değişkenler etrafında kullandığı tespit ve tahlili amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma tekniklerinden betimsel yöntem tercih edilmiştir. Yapılan inceleme ve okumalar çerçevesinde yazarın New Age akımının temel değişkenlerini eserlerinde gerek teorik gerekse kurgusal düzlemde aktif şekilde kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The New Age movement, which first emerged in Europe after the Second World War, initially found its footing in small groups. This movement, rooted in spiritualism and mysticism, emerges from alternative beliefs, treatments, and ways of thinking that enable individuals to undergo spiritual change and achieve inner peace for those who have difficulty adapting to the new world order. Prayer, healing, fortune telling, astrology, horoscopes, and messages from sacred texts are examined within the New Age movement. Unhappy individuals are expected to purify their souls and achieve happiness through alternative practices such as reincarnation, astral travel, meditation, and hypnosis, which are based on old beliefs. The New Age movement, which gained popularity in the 1960s, became a subject of society, art, and literature in Türkiye. In the literature, the examination of New Age beliefs in fantasy fiction novels has become widespread, with interest from readers. This study aims to determine and analyze how, and through which variables, Gündüz Öğüt, one of the fantasy fiction writers, introduced the New Age movement into his novels. The descriptive method, a qualitative research technique, was preferred in the study. Within the framework of the analysis and readings, it has been observed that the author actively employs the cos of the New Age movement in his works, both theoretically and fictionally.