II. Abdülhamid döneminde Konya Ermenileri
Armenians of Konya during the reign of Abdulhamid II
  1. Tez No: 836691
  2. Yazar: BEYZA NUR ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE ÖZKAN NESİMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti döneminde Konya Vilayetinde yaşayan Ermenilerin sosyo- ekonomik hayattaki rolünü incelemiştir. Çalışma içeriğinde 93 Harbi sonrasında Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarıyla Osmanlı Devleti için iç ve dış güvenlik sorunu haline gelen Ermenilerin tarihi incelenirken bu çalışma özelinde Konya Ermenilerine odaklanılmıştır. II. Abdülhamid dönemindeki kaynaklarla sınırlandırılmış olan bu tezde öncelikle Anadolu'da Ermeni varlığı hakkında ki tarihsel süreç ele alınmıştır. Bunun yanında, Osmanlı Devleti döneminde yaşamış Ermenilerin genel profili ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve özellikle II. Abdülhamid döneminde Konya Ermenilerinin eğitim, kültür ve sosyal yaşantılarına dair bilgiler paylaşılmıştır. Tez içeriği iki temel bölüm olarak kurgulanmıştır. Ermeni Milleti'nin önce tüm Osmanlı topraklarında bulunan Ermenilerin daha sonra Konya'da ikamet eden Ermenilerin, sosyo-ekonomik ve kültürel durumu incelenmiştir. Bu tez kapsamında genel olarak Anadolu'nun Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde nüfusu yoğunlaşmış Ermenilerin yanında Ermeni nüfus yoğunluğu açısından sınırlı ve bilinirliği az olan Konya ilinde yaşamış Konya Ermenilerinin İç Anadolu'daki mevcudiyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the socio-economic role of Armenians living in the Konya Province during the Ottoman Empire. Focusing on Konya Armenians within the context of this study, it delves into the historical background of Armenians in Anatolia, who became both an internal and external security concern for the Ottoman Empire due to events following the 1877-1878 Russo-Turkish War and the Ayastefanos and Berlin treaties. Based mainly on sources from the reign of Sultan Abdul Hamid II, the thesis explores the general profile of Armenians who lived during the Ottoman period, with a specific focus on the education, culture, and social life of Konya Armenians. The content of the thesis is structured into two main sections. It first examines the historical context of the Armenian nation, followed by an analysis of the socio-economic and cultural conditions of Armenians living in Anatolia, especially Konya. The study aims to shed light on the presence of Konya Armenians, who, compared to the densely populated Armenian communities in Eastern and Southeastern Anatolia, had limited recognition and fewer known historical records within the region.