Selçuklular'da adliye teşkilatı
Judicial organization in Saldjuks
  1. Tez No: 100501
  2. Yazar: AHMET ATİLLA ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
“Selçuklularda Adliye Teşkilâtı”adını verdiğimiz bu tezde Ortaçağ'da kaleme alman klasik kaynaklardan ve günümüzde bu konuyla ilgili olarak yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından hazırlanan araştırma eserlerden faydalandık. Selçuklular, devletlerini kurdukları andan itibaren adlî teşkilâtlarını oluşturmuşlar, teşkilâtın eksiksiz ve doğru bir şekilde işlemesini sağlamışlardı. Hükümdardan alt kademedeki görevlisine kadar tüm teşkilât, görevini devletin amaç ve ihtiyaçları doğrultusunda yerine getirmiş, halk adalet sayesinde devlete daha çok bağlanmıştı. Teşkilâta yakışmayacak bazı uygulamalar olsa da, teşkilât genelde istikrarlı ve sistemli çalışmakta ve görevini aksatmamaktaydı. Adaletin yerini bulması ve gecikmemesi için tüm teşkilât görevlileri üzerine düşen görevi yapmaktaydılar. Selçuklular, çok güçlü, aktif ve sistemli işleyen bir adalet teşkilâtı kurmuşlar ve bu teşkilâtı devlet geliştikçe geliştirmişlerdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis that we have called as“Judicial Organization in Saldjuks”we have used from the study of research which was prepared by native and foreign researchers who are interested in this subject nowadays and the classic sources written in Middle Age. Since Saldjuks founded their state, they formed their judicial organizations and provided to process them correctly and perfectly. All organizations performed its duty in terms of its aims and needs from sovereign to jobholder in the lowest department, thus people committed to the government much more thanks to justice. If there are some jobholders making some mistakes inside the organization, generally this organization worked sistematically and stability, so did not hinder its duty. To be justice and for not to be late all jobholders of the organization performed own duties. The Saldjuks formed a justice organization mat processed actively, sistematically and powerfully and developed this organization when the government developed.