Yapay zeka ile oluşturulan ürünleri ayırt edebilme ve kullanım alanlarını inceleme
Ability to distinguish products created with artificial intelligence and examine their usage areas
- Tez No: 1005031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUHA SATIR KAYSERİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
Özet
Amaç: Yapay zekâ algoritmaları kullanılarak oluşturulan ürünlerin, insan üretimi olan ürünlerden ayırt edilmesi ve bu ürünlerin kullanım alanlarının belirlenmesi zamanla büyük kazanmıştır. Bu çalışma, yapay zekâ ürünlerinin farklı sektörlerdeki uygulama alanlarını netleştirerek, üreticiler ve kullanıcıların daha bilinçli kararlar almasına katkı sağlar. Araştırmanın problemi, yapay zekâ ve insan üretimi ürünlerin günümüzde ayırt edilemeyecek duruma gelmeleri ve bunun sonucunda ortaya çıkan etik ve yasal sorunlar olarak belirlenmiştir. Yöntem: Çalışmada, tanımlar ve kavramsal sınırlar öncelikli olarak ele alınmış, yapay zekâ ürünlerinin ayırt edilmesi ve bu ürünlerin kullanıldığı alanların incelenmesine yönelik metodolojik yapı oluşturulmuştur. Nitel ve nicel veri toplama yönetmeleri bir arada kullanılarak kapsamlı veri setleri elde edilmiştir. Verilerin toplanma aşamasında, anket uygulamaları ve içerik analizleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada yapay zekâ ürünlerinin, insan üretiminden ayrıştırıcı edici özellikleri, ürünler hakkındaki kullanıcı izlenimleri ve uygulama sonuçları detaylı incelenmiştir. Belirgin olarak sınıflandırma, ayrıştırıcı özellikler ve içerik olarak farklılıklar göstermektedir. İçerik üretim hızının artması, maliyetlerin düşürülmesi ve ürünlerin kişiselleştirilmesi gibi avantajlar ön plana çıkarken, yapay zekânın karar süreçlerindeki belirsizlikleri ve algoritma hataları gibi riskler de gözlemlenmiştir. Çeşitli uygulama alanlarındaki sonuçlar, yapay zekânın ürün kalitesini ve fonksiyonelliğini artırdığı kadar, belirli sınırların ve etik kuralların da gözetilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu bulgular, yapay zekâ ile üretilen ürünlerin gelişimi ve güvenilirliği konusunda önemli bilgiler sunmuş olup, sürdürülebilir ve etik standartlara uygun üretim modellerinin geliştirilmesi açısından temel bir veri kaynağı oluşturmuştur. Sonuç: Gelecek perspektifleri, yapay zekâ teknolojilerindeki gelişmeler ve toplumsal etkiler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu alanda ilerleyen teknolojik çözümler, görsel ürünlerin güvenli ve etik kullanımı için yeni imkânlar yaratacak ve toplumda farkındalık seviyesini yükseltecektir. Sonuç olarak, yapay zekâ ile üretilen görsel ürünlerin ayırt edilmesi ve etkin kullanımı hem teknoloji hem de etik açıdan sürdürülebilir ve avantajlı bir geleceğin temelini oluşturmakta olup, dikkatli ve bilinçli bir yaklaşım gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Distinguishing products generated by artificial intelligence algorithms from human-made counterparts, as well as determining their application domains, has gained significant importance over time. By clarifying the use of AI outputs across various industries, this study enables producers and consumers to make more informed decisions. The research problem is defined as the increasing indistinguishability between AI-generated and human-made products, which consequently subsequently leads to emerging ethical and legal challenges. Method: In the study, definitions and conceptual boundaries were addressed as a priority, and a methodological framework was established to distinguish AI products and examine their areas of application. Comprehensive datasets were obtained by employing a combination of qualitative and quantitative data collection methods. During the data collection phase, surveys and content analyses were conducted. Findings: In this study provides a detailed analysis of the distinctive features of AI products compared to human production, as well as user perceptions and implementation outcomes. Significant differences were observed in terms of classification, idiosyncratic characteristics, and content. While advantages such as accelerated content production, cost reduction, and product personalization became prominent, risks, including algorithmic errors and uncertainties in AI decision-making processes, were also identified. Results across various application areas revealed that while AI enhances product quality and functionality, it also necessitates adherence to specific boundaries and ethical guidelines. These findings provide vital insights into the development and reliability of AI-generated products, serving as a fundamental data source for establishing sustainable and ethically compliant production models. Results: Future perspectives are of paramount importance regarding advancements in artificial intelligence technologies and their subsequent societal impacts. Evolving technological solutions in this field will create new opportunities for the secure and ethical use of visual outputs while enhancing public awareness. In conclusion, the ability to distinguish and effectively utilize AI-generated visual products forms the basis for a technologically and ethically sustainable future, requiring a cautious and informed approach.