1838 Baltalimanı Antlaşmasından Gümrük Birliğine kapitülasyonlar özelinde gümrük
From the 1838 Treaty of Balta Limanı to the Customs Union: Customs in the context of capitulations
  1. Tez No: 1005032
  2. Yazar: HAKAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TATAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki kapitülasyon rejimi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 1945 sonrası dış ticaret politikaları ve Avrupa Birliği ile yürürlüğe giren Gümrük Birliği uygulamaları arasında, gümrük egemenliği ve karar alma yetkisi bakımından işlevsel bir süreklilik olup olmadığını tarihsel-kurumsal bir perspektifle analiz etmektedir. Araştırmada, karşılaştırmalı tarihsel analiz ve nitel doküman incelemesi yöntemleri birlikte kullanılmış, kurumsal yapıların zaman içindeki dönüşümüne odaklanılmıştır. Analitik varsayımlar çerçevesinde, Osmanlı kapitülasyonlarının başlangıçta ticari teşvik mekanizması olarak kurgulandığı, ancak zamanla asimetrik ve kalıcı bir bağımlılık ilişkisine dönüştüğü ortaya konmuştur. Cumhuriyet dönemi dışa açılma süreçlerinde ise, özellikle Gümrük Birliği aracılığıyla benzer asimetrik kurumsal yapıların farklı biçimlerde yeniden üretildiği gözlemlenmiştir. Bulgular, egemenlik yetkisinin formel değil, kurumsal karar alma mekanizmaları düzeyinde aşındığını ve bu durumun yol bağımlılığı kavramı çerçevesinde açıklanabilir olduğunu göstermektedir. Çalışma, hem tarihsel-kurumsal çözümleme yöntemiyle literatüre katkı sunmakta hem de Türkiye'nin dış ticaret politikalarındaki yapısal kısıtları anlamak için yeni bir analitik çerçeve ticaret egemenliği teorisini önermektedir. Bu teori formel siyasal egemenliğin ötesine geçerek, bir devletin dış ticaret politikalarını bağımsız biçimde belirleyebilme kapasitesini analiz birimi olarak önermektedir. Tez, bu yaklaşımı kullanarak, Osmanlı kapitülasyonları ile AB Gümrük Birliği arasında biçimsel farklılıklara rağmen, karar alma süreçlerindeki asimetri ve dışsal belirlenim düzeyi bakımından yapısal bir benzerliğe işaret etmektedir. Kurumsal sürekliliğin işleyişine dair geliştirilen bu yaklaşım, AB ile ilişkiler başta olmak üzere, gelecekteki ticari entegrasyon süreçlerinin daha dengeli biçimde kurgulanmasına yönelik politika önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes whether there exists a functional continuity between the Ottoman Empire's capitulatory trade regime and the post-1945 foreign trade policies of the Republic of Turkey, particularly under the Customs Union with the European Union, in terms of customs sovereignty and decision-making authority. Employing a historical institutionalist perspective, the research integrates comparative historical analysis and qualitative document review to trace the institutional transformations over time. The central contribution of this research lies in the development of an original theoretical framework: the theory of trade sovereignty. This concept transcends conventional definitions of political sovereignty by focusing on a state's autonomous capacity to formulate and execute external trade policies. Within this framework, it is argued that the Ottoman capitulations—initially designed as reciprocal trade incentives—gradually evolved into asymmetric and permanent institutional constraints. Similarly, in the post-republican era, the Customs Union has reproduced structurally comparable asymmetries, despite its formal status as a modern integration mechanism. Findings indicate that sovereignty erosion does not manifest primarily at the formal-legal level, but rather through embedded asymmetries in institutional decision-making processes. This continuity is best explained through mechanisms of path dependency and historical institutional reproduction. By operationalizing trade sovereignty as an analytical category, the study offers a novel lens through which to assess Turkey's structural constraints in external economic governance. Furthermore, it provides policy-oriented insights into the redesign of future integration frameworks, particularly regarding EU–Turkey relations.