Kamusal reklam alanlarında açık hava reklamcılığı: İsviçre örneği
Outdoor advertising in public advertising spaces: The case of Switzerland
  1. Tez No: 1005033
  2. Yazar: HAKAN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Açık hava reklamcılığı, markaların, ürünlerin veya hizmetlerin geniş kitlelere ulaşmasını hedefleyen geleneksel ama etkili bir pazarlama iletişimi aracıdır. Kent yaşamının yoğunlaştığı alanlarda, insanların günlük hareketlilikleri sırasında karşılaştıkları billboardlar, durak panoları, bina cepheleri, dijital ekranlar ve benzeri mecralar aracılığıyla mesajlarını iletir. Görsel çekicilik, yüksek erişim gücü ve sürekli görünürlük özellikleri sayesinde açık hava reklamları, markaların bilinirliğini artırmada ve tüketici davranışlarını etkilemede önemli bir rol üstlenmektedir. İsviçre, açık hava reklamcılığını ticari kazanç, çevresel sürdürülebilirlik, kamusal alan estetiği ve dijitalleşme arasında dengelemeye çalışan özgün bir ülke olduğu için İsviçre'ye odaklanan bu çalışma, Avrupa genelindeki kamusal alanlardaki açık hava reklamcılığının yapısını, gelişimini ve işleyişini incelemektedir. İsviçre bağlamında açık hava reklamcılığının uzmanlaşmış alanını ve düzenleyici, yapısal ve operasyonel özelliklerini incelemeden önce, araştırma, hem küresel hem de Türkiye'deki reklamcılığın evrimini inceleyerek reklamcılık kavramı, hedefleri ve işlevleri hakkında temel bir anlayış sunmaktadır. Yapılan literatür taraması ve ortaya çıkan bulgular ile ticari görünürlük ve kamu yararı arasında bir denge kurma modeli bağlamında İsviçre'nin reklam yönetimine dair önemli bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, ulusal politikaların, kültürel tercihlerin ve kentsel estetiğin Avrupa bağlamında açık hava reklamcılığını nasıl şekillendirdiğine dair karşılaştırmalı bir bakış açısı sunarak, reklamcılık ve medya yönetimi alanındaki literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, kentsel alanların kalitesinden ödün vermeden kamusal iletişim stratejilerini modernize etmek isteyen şehirler için nitelikli veriler sunmayı hedeflemektedir. Bununla beraber İsviçre'nin, kentsel kimliğini ve estetik bütünlüğünü koruyarak, ticari mesajlarını kamusal alanlara nasıl başarıyla entegre ettiğini göstermesi bakımından da dikkate değer olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Outdoor advertising is a traditional yet effective marketing communication tool aimed at enabling brands, products, or services to reach broad audiences. In areas where urban life is highly concentrated, it conveys messages through media such as billboards, bus stop panels, building façades, digital screens, and similar platforms encountered by individuals during their daily mobility. Owing to its visual appeal, high reach, and continuous visibility, outdoor advertising plays a significant role in enhancing brand awareness and influencing consumer behavior. Switzerland represents a distinctive case in its efforts to balance commercial interests with environmental sustainability, public space aesthetics, and digitalization in outdoor advertising practices. Focusing on Switzerland, this study examines the structure, development, and functioning of outdoor advertising in public spaces across Europe. Prior to analyzing the specialized domain of outdoor advertising in the Swiss context, along with its regulatory, structural, and operational characteristics, the research provides a foundational understanding of the concept, objectives, and functions of advertising by examining its evolution both globally and in Türkiye. Through a review of the relevant literature and the findings obtained, the study seeks to present key insights into Switzerland's advertising governance within the framework of a model that aims to balance commercial visibility and public interest. By offering a comparative perspective on how national policies, cultural preferences, and urban aesthetics shape outdoor advertising in the European context, this research aims to contribute to the literature on advertising and media management. Additionally, it aspires to provide valuable data for cities seeking to modernize public communication strategies without compromising the quality of urban spaces. In this regard, Switzerland is considered noteworthy for demonstrating how commercial messages can be successfully integrated into public spaces while preserving urban identity and aesthetic coherence.