Egzersiz motivasyonu ve benlik saygısı: Öğretmenler üzerinde bir araştırma
Exercise motivation and self-esteem: A study on teachers
- Tez No: 1005042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin egzersiz motivasyonu ve benlik saygısı arasındaki ilişkiler bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma kapsamında egzersiz motivasyonu tutum ölçeği ve benlik saygısı ölçeği kullanılarak 488 öğretmenden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim durumu, branş ve düzenli egzersiz yapma durumu gibi demografik değişkenlerin bu psikososyal değişkenler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, egzersiz motivasyonu ile benlik saygısı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Cinsiyet değişkenine göre egzersiz motivasyonu genel düzeyde anlamlı bir fark yaratmazken, olumsuz tutum ve düşünce alt boyutunda kadın öğretmenlerin daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir. Yaş grupları arasında egzersiz motivasyonu toplam puanında anlamlı farklar görülmüş; özellikle pozitif bakış alt boyutunda yaşın etkili olduğu tespit edilmiştir. Eğitim düzeyinin egzersiz motivasyonunun bazı alt boyutlarında etkili olduğu, özellikle fiziksel görünüm ve sağlık boyutunda anlamlı farklılıklar bulunduğu saptanmıştır. Düzenli egzersiz yapma durumunun ise egzersiz motivasyonunun tüm boyutlarında anlamlı farklılık yarattığı; spor yapan öğretmenlerin daha yüksek motivasyona sahip olduğu görülmüştür. Fiziksel görünüm ve sağlık alt boyutunda da spor yapan öğretmenlerin anlamlı düzeyde daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir. Benlik saygısının cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılık göstermediği, ancak eğitim düzeyi ve branşın benlik saygısında belirleyici olabileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, öğretmenlerin egzersiz motivasyonunun artırılmasının benlik saygısı, beden algısı ve genel psikolojik iyi oluş üzerinde olumlu etkiler yaratabileceği ortaya konulmuştur. Araştırma, eğitim çalışanlarının fiziksel ve psikososyal sağlıklarının desteklenmesine yönelik kuramsal ve uygulamalı katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between teachers' exercise motivation, self-esteem, and social appearance anxiety were examined with a holistic approach. Data obtained from 488 teachers were analyzed using the exercise motivation attitude scale and the self-esteem scale. The study also evaluated the effects of demographic variables such as gender, age, education level, branch, and regular exercise status on these psychosocial variables. The findings indicate a positive and significant relationship between exercise motivation and self-esteem. While exercise motivation did not create a significant difference at the overall level according to the gender variable, female teachers were found to have higher scores in the negative attitudes and thoughts subscale. Significant differences were observed in the total exercise motivation score between age groups; Age was found to be particularly influential in the positive outlook subscale. It was determined that education level influenced some subscales of exercise motivation, with significant differences particularly in the physical appearance and health dimensions. Regular exercise significantly differed across all dimensions of exercise motivation, with teachers who engaged in sports having higher motivation. Teachers who engaged in sports also scored significantly higher on the physical appearance and health subscale, which represents social appearance anxiety. Findings indicated that self-esteem did not differ significantly by gender or age, but that education level and branch of education may be determinants of self-esteem. In conclusion, it was demonstrated that increasing teachers' exercise motivation can have positive effects on self-esteem, body image, and general psychological well-being. The research offers theoretical and practical contributions to supporting the physical and psychosocial health of education professionals.