Libya medyasında Türkiye'nin Libya dış politikası
Turkey's foreign policy in Libya as reflected in the Libyan media
  1. Tez No: 1005050
  2. Yazar: SADDAM SEHWEIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN KENAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Libya medyasında Türkiye'nin Libya'ya yönelik dış politikasının nasıl temsil edildiğini incelemekte ve bu temsillerin Libya kamuoyunda Türkiye'ye dair oluşan algılar üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, medya aracılığıyla şekillenen Türkiye imajının niteliğini ortaya koymak ve Libya'daki medya organlarının bu algıyı nasıl yönlendirdiğini belirlemektir. Araştırma,“Gündem Belirleme Teorisi”çerçevesinde yapılandırılmış; tarihsel yöntem, içerik analizi ve karşılıklı ilişkiler yöntemi birlikte kullanılmıştır. Bu kapsamda, belirli bir dönem içerisinde yayın yapan çeşitli Libya merkezli haber sitelerinden elde edilen içerikler sistematik olarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, Libya medyasında Türkiye'ye yönelik söylemlerin büyük ölçüde çeşitlilik gösterdiği ve bu söylemlerin, medya organlarının siyasi eğilimleriyle doğrudan ilişkili olduğu belirlenmiştir. Türkiye kimi zaman istikrar sağlayıcı ve stratejik ortak olarak sunulurken, kimi zaman da müdahaleci bir aktör olarak tasvir edilmektedir. Elde edilen bulgular, Libya'da medya söylemlerinin kamuoyunun dış politika algısını şekillendirmede önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Bu çerçevede, tezde Türkiye ile Libya arasında medya alanında iş birliğinin güçlendirilmesi, gazetecilerin medya okuryazarlığının artırılması ve daha dengeli bir söylem geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Turkey's foreign policy towards Libya is represented in the Libyan media and analyzes the impact of these representations on public perceptions of Turkey in Libya. The study aims to reveal the nature of the image of Turkey as shaped by media narratives and to determine how Libyan media institutions influence this image. The research is structured within the framework of the Agenda-Setting Theory and adopts a combination of the historical method, content analysis, and the reciprocal relations approach. In this context, selected content from various Libya-based news websites, published during a defined period, was systematically analyzed. The findings indicate a significant diversity in the Libyan media discourse regarding Turkey, strongly correlated with the political orientations of the media outlets themselves. At times, Turkey is portrayed as a strategic partner and a stabilizing actor; at other times, it is depicted as an interventionist force. The results demonstrate that media discourse in Libya plays a crucial role in shaping public opinion about foreign policy. Accordingly, the study recommends strengthening media cooperation between Turkey and Libya, enhancing the media literacy of journalists, and promoting a more balanced and realistic narrative that supports mutual understanding and rapprochement between the two nations.