Siyasi partilere hazine yardımı: Türkiye örneği
Public funding of political parties: The case of Türkiye
- Tez No: 1005051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Siyasi partilerin finansmanı, Türkiye'deki akademik çalışmaların yanı sıra uluslararası literatürde de birçok akademisyenin ilgisini çeken önemli bir araştırma konusudur. Türkiye bağlamında yapılmış çalışmaların ağırlıklı olarak siyasi partilerin finansmanına ilişkin hukuki çerçeveye yoğunlaştığı; buna karşın sınırlı sayıdaki çalışma, siyasi partilerin gelir kaynaklarına dair ampirik veri sunmuştur. Benzer biçimde, siyasi partilerin gelir kaynaklarından biri olan ve giderek artan önemi artan hazine yardımlarına ilişkin literatür incelendiğinde, mevcut çalışmalarının çoğu, bu yardımları düzenleyen hukuki çerçeveyi ele alırken, ampirik veri temelli analizlerin görece sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partilerin gelirleri içinde hazine yardımlarının payını analiz etmektir. Bu amaçla 1984-2021 yılları arasında hazine yardımı alan siyasi partilerin Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan Siyasi Parti Mali Denetim Kararları incelenmiştir. Elde edilen bulgular, hazine yardımlarının siyasi partilerin hem genel merkez gelirleri hem de toplam gelirleri içinde kayda önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The financing of political parties constitutes an important field of research that has attracted the attention of many scholars, both within academic studies conducted in Türkiye and in the international literature. In the Turkish context, existing studies have predominantly focused on the legal framework governing the financing of political parties; by contrast, only a limited number of studies have provided empirical data on the revenue sources of political parties. Similarly, when the literature on state subsidies—one of the revenue sources of political parties and an increasingly significant component of party finance—is examined, it is observed that most existing studies address the legal framework regulating these subsidies, while empirically based analyses remain relatively limited. The aim of this study is to analyze the share of state subsidies within the revenues of political parties operating in Türkiye. For this purpose, the Political Party Financial Audit Decisions published by the Constitutional Court concerning political parties that received state subsidies between 1984 and 2021 were examined. The findings indicate that state subsidies constitute a notably significant component of both the central headquarters revenues and the total revenues of political parties.