الإطار التشريعي للمالية في الجزائر ومدى ملائمته لنشاط البنوك الإسلامية
Cezayir'deki yasal çerçeve ve İslami finans kurumlarının faaliyetlerine uygunluğu
  1. Tez No: 1005049
  2. Yazar: MOHAMED GHERBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın konusu, Cezayir'de İslami bankacılık faaliyetlerini düzenleyen hukuki çerçevenin; 1990 tarihli Para ve Kredi Kanunu, 2018/02 sayılı düzenleme ve 2020/02 sayılı düzenleme çerçevesinde incelenmesi ve bu mevzuatın İslami bankacılık faaliyetlerinin gereklerine ne ölçüde uygun olduğunun değerlendirilmesidir. Çalışma, söz konusu düzenlemelerin İslami finansal ürünlerin sunulmasına elverişliliğini, merkez bankası ile İslami bankalar arasındaki ilişkinin nasıl düzenlendiğini ve bu mevzuatın şer'î açıdan değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, başarılı bir şekilde İslami finans alanında hukuki çerçeve oluşturmuş ülkelerin deneyimleriyle karşılaştırmalı bir analiz yapılmaktadır. Araştırmanın temel problemi, İslami bankacılığa uygulanan mevzuatın büyük ölçüde geleneksel bankacılık mevzuatından farklı olmaması olup, bu durum Cezayir'deki hukuki ortamın İslam hukukunun ilkeleriyle ne derece uyumlu olduğu, şer'î ihlallerden kaçınma ve İslam hukukuna uygun bankacılık faaliyetlerini kolaylaştırma ya da engelleme kapasitesi hakkında soru işaretleri doğurmaktadır. Çalışmada, ilgili yasa ve düzenlemelerin sunumunda betimsel yöntem, uluslararası deneyimlerle karşılaştırmada karşılaştırmalı yöntem; metinlerin değerlendirilmesinde analitik yöntem ve mevzuatın tarihsel gelişiminin izlenmesinde tümevarım yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca mevcut engellere yönelik uygulanabilir çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın ulaştığı en önemli sonuç, Cezayir'deki mevcut hukuki çerçevenin İslami bankacılığın gelişimi açısından yapısal bir engel teşkil ettiğidir. Bu nedenle, İslami bankacılığın kendine özgü yapısını güvence altına alacak şekilde şer'î temellere dayalı olarak yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Ayrıca, ortak bir şer'î referansın oluşturulmasını, bütüncül ve bağımsız bir denetim ve düzenleme sisteminin tesis edilmesini, İslami bankalar ile merkez bankası arasındaki düzenleyici ilişkinin geliştirilmesini ve bankacılık mevzuatının düzenlenmesi yetkisinin Cezayir Para ve Kredi Konseyi'ne verilmesini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal framework governing Islamic banking in Algeria, namely the 1990 Law on Money and Credit, Regulation No. 2018/02, and Regulation No. 2020/02, with the aim of assessing the extent to which these legislations conform to the requirements of Islamic banking operations. The study seeks to determine the adequacy of this legal framework in enabling the provision of Islamic financial products, regulating the relationship between the central bank and Islamic banks, and evaluating the legislation from a Sharia perspective. Furthermore, it conducts a comparative analysis with the experiences of countries that have successfully established effective legal frameworks for Islamic finance. The research problem arises from the fact that the regulations applied to Islamic banking do not substantially differ from those governing conventional banks, raising questions about the compatibility of the Algerian legal environment with the principles of Islamic jurisprudence, its ability to avoid Sharia non-compliance, and whether it facilitates or hinders Sharia-compliant banking operations. The study employs the descriptive method to present the relevant laws and regulations and to compare them with leading international experiences, the analytical method to evaluate the legal texts and identify their strengths and shortcomings, and the inductive method to trace the evolution of legislation and practical applications of Islamic banking in Algeria and elsewhere, while proposing realistic solutions to existing challenges. The main finding of the study is that the current legal framework in Algeria constitutes a structural obstacle to the development of Islamic banking, which necessitates its restructuring on specialized Sharia-based foundations that reflect the specific nature of Islamic finance. The study also calls for the establishment of an integrated and independent regulatory and supervisory system, the unification of Sharia reference authority, the development of the legislative and regulatory relationship between Islamic banks and the central bank, and the entrusting of the regulation of Islamic banking legislation to the Algerian Monetary and Credit Council.