Kumarin 6 ve 7 bileşikleri ile α-kimotripsin arasındaki moleküler etkileşimlerin spektroskopik tekniklerle incelenmesi
Spectroscopic investigation to molecular interaction of coumarin 6 and 7 derivatives on chymotrypsin
  1. Tez No: 1005057
  2. Yazar: SENA YAYCILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Kimotripsinler, hayvanlar ve insanlarda sindirim süreci sırasında proteinlerdeki belirli peptit bağlarının hidrolizini katalize etmekten sorumlu bir enzim grubudur. Geniş bir substrat özgüllüğü göstermelerine rağmen, özellikle aromatik yan zincirli amino asitlerin (fenilalanin, tirozin ve triptofan gibi) ve belirli alifatik yan zincirlerin (lösin, metiyonin ve diğerleri dahil) açil grupları tarafından oluşturulan peptit bağlarına karşı etkilidirler. Enzim özelliklerinin tanımlanmasında kaçınılmaz bir parametre olarak, enzim-ligand etkileşimlerinin incelenmesi büyük ilgi görmektedir. Alfa-Kimotripsin (α-Chy), protein sindirimi için esastır ve insan sağlığında önemli bir rol oynar. Pankreatik enzimler, özellikle α-Chy, proteinlerin metabolik süreçleri için esastır ve birçok terapötik ve farmakolojik araştırmalar, inaktif kimotripsinojeninden elde edilen α-Chy'i hedeflemektedir. Aynı zamanda α-Chy, bir dizi fizyolojik süreç ve bozuklukta yer alır ve pankreas fonksiyonunun bir biyobelirteci olarak bilinir. Bu nedenle, farklı canlı hücrelerdeki göreli α-Chy seviyelerini değerlendirmek ve yaptığı etkileşimleri anlamak önemli bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, güçlü floresans özelliklere sahip bir seri kumarin boyası olan Kumarin 6 (C6) ve Kumarin 7 (C7) bileşiklerinin α-Chy ile arasındaki etkileşimler, floresans spektroskopisi tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgulara göre, kumarin türevi probların (C6 ve C7) ve α-Chy'nin bir arada bulunduklarında floresans özelliklerinde değişiklikler meydana gelmiş ve bu değişiklikler α-Chy'yi takip etme olanağı sunmuştur. Kumarin boyaları ile α-Chy arasında dinamik bir kuençleşme meydana geldiği ve 105 M-1 mertebesinde bir bağlanma tespit edilmiştir. Aynı zamanda enzimin ikincil yapısında konformasyonel değişimlerin meydana geldiği, senkronize ve üç boyutlu floresans ölçümleriyle belirlenmiştir. Enzimin problar varlığında inhibisyon aktivitesi de belirlenmiştir. Bu tez çalışması, kullanılan biyouyumlu kumarin türevleri, endojen kimotripsine bağlanma dinamiklerini belirlemek ve endojen kimotripsini tespit olanağı sunabilmesi açısından önemlidir. Bu durum α-Chy'nin bağlanma dinamiklerinin belirlenmesine ve kimotripsin ilaçlarının tespit edilmesine olanak sunabilecek diğer çalışmaların önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Chymotrypsins are a group of enzymes responsible for catalyzing the hydrolysis of specific peptide bonds in proteins during the digestive process in animals and humans. Although they exhibit broad substrate specificity, they are particularly effective against peptide bonds formed by acyl groups of aromatic side-chain amino acids (such as phenylalanine, tyrosine, and tryptophan) and certain aliphatic side chains (including leucine, methionine, and others). The study of enzyme-ligand interactions is of great interest as an inevitable parameter in defining enzyme properties. Alpha-chymotrypsin (α-Chy) is essential for protein digestion and plays a significant role in human health. Pancreatic enzymes, particularly α-Chy, are essential for protein metabolic processes, and many therapeutic and pharmacological studies target α-Chy derived from inactive chymotrypsin. At the same time, α-Chy is involved in a range of physiological processes and disorders and is known as a biomarker of pancreatic function. Therefore, evaluating the relative levels of α-Chy in different living cells and understanding its interactions is an important requirement. Therefore, in this thesis study, the interactions between the α-Chy and the coumarin 6 (C6) and coumarin 7 (C7) compounds, which are a series of coumarin dyes with strong fluorescence properties, were characterized using fluorescence spectroscopy. According to the findings of this thesis study, the fluorescence properties of coumarin derivative probes (C6 and C7) and α-Chy changed when they were present together, and these changes offered the possibility of tracking α-Chy. Dynamic quenching occurred between the dyes of coumarin and α-Chy, and a binding constant of the order of 105 M-1 was determined. It was also determined by synchronized and three-dimensional fluorescence measurements that conformational changes occurred in the enzyme's secondary structure. Inhibition activity was also determined in the presence of enzyme probes. This thesis study is important because it determines the binding dynamics of the biocompatible coumarin derivatives used to endogenous chymotrypsin and offers the possibility of detecting endogenous chymotrypsin. This situation will pave the way for other studies that could enable the determination of α-Chy's binding dynamics and the identification of chymotrypsin drugs.