Eski Anadolu Türkçesinde kelime grupları ve kullanılışları
The Using of world groups in Old Anatolian Turkish
- Tez No: 100509
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
öz Bu çalışmada Eski Anadolu Türkçesi devresindeki kelime gruplarım ve kullanılışlarını, dönemin önde gelen edebî şahsiyetlerinin şiirlerine dayalı olarak vermeye çalıştık. Çalışmamız girişin yanısıra üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Eski Anadolu Türkçesi, oluşumu, adlandırılışı, müellifleri ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Bundan sonra çalışmamıza konu olan şairler ve eserleri hakkındaki bilgileri içeren birinci bölüm gelmektedir. İkinci bölümde kelime grupları kavramı hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın asıl kısmını oluşturan üçüncü bölüm ise Eski Anadolu Türkçesindeki kelime gruplarını ve kullanılışlarını içermektedir. En son kısımda da çalışmanın sonucu verilmiştir. Eski Anadolu Türkçesinde kullanılan kelime gruplarının ve kullanılışlarının saptanması için taradığımız metinlerden toplam iki bin beyitten faydalandık. Bu çalışmanın Eski Anadolu Türkçesi ve kelime grupları hakkındaki dil incelemelerine katkıda bulunacağım umuyorum. ABSTRACT In this study, we tried to give the word groups that have been used in Yunus Emre's, Hoca Mesud's, Mehmed's and Şeyyad Hamza's poems. This persons were greatest poets of the Old Anatolian Tuskish. There are three section in this study. In the entry of the study a description have given about the Old Anatolian Turkish. After this, first section given that includes the poets lives and works. In the second section an introduction about word groups have given. Third section includes the word groups in the Old Anatolian Turkish. At the end we gave the result of the study. In this study we wanted to give the use of word groups in the Old Anatolian Turkish, for this we use two thousands couplets. At the end we wanted to say that this is an original study about the word groups in the Old Anatolian Turkish. in
Özet (Çeviri)