Avrupa toplumunda kitle kültürü koşullarını hazırlayan sosyal oluşumlar ve kitle kültüründe insan tiplemeleri
- Tez No: 100508
- Danışmanlar: PROF.DR. EDİBE SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyal Hizmetler, Journalism, Social Services
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZ. Hazırladığım tezle Avrupa'da feodalizmden kapitalizme geçişle birlikte meydana gelen sosyal değişimleri ve insan ilişkilerindeki yabancılaşmayı; doğadan uzaklaşan ve yapıntısal bir dünya içinde yaşamaya başlayan kitle kültürü insanının sosyal sorunlarını belirlemeye ve yansıtmaya çalıştım. ilk bölümde kısaca feodal sistemdeki bireyin geleneksel yaşayış şeklini ve sosyal yönelimlerini belirledim. Bu bölümde feodal yaşamın, devrimden sonraki dönemde ağırlığım hissettirecek olan kapitalizminden temel farklılıklarını sergilemek temel amaç niteliğindedir. İkinci bölümde temel olarak devrimin getirdiği paraya dayalı bireysel özgürlük ve burjuvazinin kudreti elinde bulunduran sınıf olarak ön plana çıkmasıydı. Üçüncü bölümde ise kitle kültürü kavramı ve bu kavramın getirdiği rasyonelleşme, bunun doğrultusunda insan ilişkilerinin yoğun bir manipülasyona tabi hale geldiği bir ortam, bireyselleşme, narsizm, teknolojik sömürü, tüketim, kimliklerdeki parçalanma, yabancılaşma, meta fetişizmi gibi sorunsallar ağırlıklı olarak işlenmiştir. ABSTRACT In this study we tried to determine social changes and alianation in the human relationships with the transition from feudalism to capitalism in Europe. At the first part of study shortly we determined the traditional lifestyle and social trends the person which in the feudal system. The second part of study is very important because it forms the base of the modern society. In the thirth part of the thesis it was researched the mass culture concept and the changes that it's brang. It's also researched in this part, rationalize, the life which the human relationships manipulated according this rationalize, individualism, narcissism, technological exploitation, consumption, alianation. Hasan Serdaroğlu
Özet (Çeviri)