Cerrahi hastalıklar hemşireliği dersi alan öğrencilerin klinik uygulamalarda karşılaştıkları güçlükler ve klinik uygulamaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the difficulties encountered by surgical nursing students in clinical practice and their attitudes towards clinical practice
  1. Tez No: 1005131
  2. Yazar: HAYRİYE BERRİN ATİLLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği dersi alan öğrencilerin klinik uygulamalarda karşılaştıkları güçlükler ve klinik uygulamaya yönelik tutumlarını incelenmeyi amaçlamaktadır. Tanımlayıcı türde olan araştırmanın evrenini bir vakıf üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi Türkçe ve İngilizce hemşirelik bölümünde öğrenim gören 2. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenin içerisinden araştırmanın verileri açısından anlamlılık düzeyinde cevap veren 133 Hemşire oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerinin toplanmasında literatür ışığında hazırlanan sosyo-demografık bilgilerden oluşan Hemşirelik Öğrencileri Kişisel Bilgi Formu, Hemşirelik Öğrencileri Klinik Uygulamada Yaşadıkları Güçlükler Anketi ve Hemşirelik Öğrencileri İçin Klinik Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Analizler SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, analizlerde anlam düzeyi α=0.05 olarak alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21±1,22 olduğu, %94'ünün kadın, %6'sının ise erkek, bunların %99'unun bekâr, %1'nin ise evli olduğu öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmamızda cerrahi hastalıklar dersi alan öğrencilerin uygulamada birçok problemle karşı karşıya kaldıkları görülse de bu güçlüklere karşı çoğunlukla öğrenci tutumları olumlu olarak ifade edilmiştir. Sonuç olarak; hemşirelik öğrencileri klinik eğitimde en fazla iki konuda güçlük yaşamıştır. Bunlardan birincisi uygulama alanına ulaşımda güçlük yaşamaları, ikincisi ise klinik eğitimin ilk gününü karmaşık bulmaları olmuştur. Bu sonuçlar hemşirelik eğitiminde klinik uygulamaların iyileştirilmesi için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the difficulties encountered by students taking the Surgical Diseases Nursing course in clinical practice and their attitudes towards clinical practice. The population of this descriptive study consists of sophomores studying in the Turkish and English nursing department of a foundation university's faculty of health sciences. The study sample consists of 133 nurses from the population who responded at the significance level in terms of the research data. The Personal Information Form for Nursing Students, which consists of socio-demographic information prepared in light of the literature, the Difficulties Experienced by Nursing Students in Clinical Practice Questionnaire, and the Attitude Towards Clinical Practice Scale for Nursing Students were used to collect the study data. Analyses were conducted using SPSS (Statistical Analysis Program), and the significance level was set at α=0.05. The average age of the participants was 21±1.22, 94% were female, 6% were male, 99% of them were single and 1% were married. In conclusion, nursing students experienced the most difficulties in two areas during clinical education. First, they had difficulty accessing the practice area and second, they found the first day of clinical education confusing. These results offer suggestions for improving clinical practice in nursing education.