Hemşirelik öğrencilerinin yanıklı hasta bakımını planlamalarında simülasyon yönteminin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of effectiveness of simulation method in nursing students' planning of the burn patient care
- Tez No: 594213
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLUDE KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin yanıklı hasta bakımını planlamalarında yüksek gerçeklikli insan hasta simülatörü ile gerçekleştirilen simülasyon yönteminin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla tek kör randomize kontrol gruplu müdahale araştırması olarak yapılmıştır. Araştırma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir üniversitenin sağlık yüksekokulunun hemşirelik bölümünde, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Dersine kayıtlı olan 61 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler, randomizasyon yöntemi ile 31 müdahale ve 30 kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Veriler,“Yanıklı Hasta Bakımı Bilişsel Düzey Değerlendirme Testi”,“Simülasyon Yönteminin Etkinliğine Yönelik Öğrenci Görüşleri Formu”,“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”,“Simülasyon Tasarım Ölçeği”,“Eğitim Uygulamaları Anketi”,“Yanıklı Hasta Bakım Planı Değerlendirme Formu”ve“Odak Grup Görüşmesi Soruları”ile toplanmıştır. Araştırmada tüm öğrencilerle, ön test, ikinci test ve son test olarak bilgi testleri, ilk ve ikinci yanıklı hasta bakım planı uygulamaları gerçekleştirilmiş olup, yanıklı hasta senaryo uygulaması sadece müdahale grubu ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinin en son aşaması olarak müdahale ve kontrol grubundan seçilen bir grup öğrenci ile yanık kliniğinde uygulama yapılmış ve uygulamaya yönelik odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, müdahale grubundaki son test bilgi puanlarının kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir (p0,05), anlamlı olmamakla birlikte müdahale grubunun ikinci yanıklı hasta bakım planı puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as single blind randomized control group intervention research in order to determine the effectiveness of simulation method performed with high-fidelity human patient simulator in nursing students' planning of burn patient care. The research was carried out in the second period of 2017-2018 academic year with 61 students enrolled in the course of Surgical Nursing in nursing department of the school of health of a university in the Central Anatolia Region. Students are divided into two groups, 31 for intervention and 30 for control via randomization method. The data were gathered from“Cognitive Level Evaluation Test for Burn Patient Care”,“Student Opinion Form on Effectiveness of Simulation Method”,“The Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”,“Simulation Design Scale”,“Educational Practices Questionnaire”,“Burn Patient Care Plan Evaluation Form”and“Questions of the Focused Group Interview”. In the research, pre, second and post knowledge tests and first and second burned patient care plan applications were performed with all students, and burn patient scenario application was performed only with intervention group. In the last stage of the data collection process, a group of students selected from the intervention and control group was applied in the burn clinic and a focus group interview was conducted for the application. In the result of the research, it was determined that according to the posttest knowledge score, the score increase in the intervention group was statistically significant compared to the control group (p 0.05), but the second burned patient care plan scores of the intervention group was higher than the control group.