Yerel yönetimlerde dijital şeffaflık ve açık veri: İstanbul ilçe belediyeleri üzerine bir inceleme
Digital transparency and open data in local governments: a study on istanbul district municipalities
  1. Tez No: 1005138
  2. Yazar: ÖZLEM GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte yerel yönetimlerin web siteleri ve veri portalları, yalnızca kurumsal tanıtım araçları olmaktan çıkarak kentsel veriye erişim ve yönetim faaliyetlerinin izlenebilirliğini sağlamanın yanı sıra, verinin yeniden kullanımı üzerinden kamu değeri üretimini ve yerel inovasyonu destekleyen kritik altyapılara dönüşmüştür. Bu tez, İstanbul'daki seçili ilçe belediyelerinin dijital yönetişimde açıklık düzeyini iki tamamlayıcı boyutta inceler: Açık Veri Yetenekleri ve Dijital Şeffaflık. Türkiye'de ilçe düzeyinde bu iki boyutu birlikte değerlendiren çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Araştırma sorusu“İstanbul'daki ilçe belediyeleri açık veri yetenekleri ve dijital şeffaflık açısından ne düzeydedir?”olarak belirlenmiş; H1:“Örneklem ortalamasında Dijital Şeffaflık skoru, Açık Veri Yetenekleri skorundan daha yüksektir.”hipotezi test edilmiştir. Amaçlı örneklemle seçilen on belediyenin dijital içerikleri 15 Kasım–5 Aralık 2025 döneminde nitel içerik analiziyle incelenmiş; açık veri için 10, dijital şeffaflık için 7 alt kriter 0/1 kodlamayla puanlanmıştır. Bulgular, açık veri yeteneklerinde belirgin bir kutuplaşmaya işaret etmektedir: Kadıköy ve Tuzla %90, Eyüpsultan %80; Küçükçekmece %10; diğer altı belediye %0'dır. Dijital şeffaflıkta dağılım daha dengeli olup Esenyurt %43'te kalmış, diğer belediyeler %57–%71 bandında yer almıştır. Yedi belediyede dijital şeffaflığın açık veriden yüksek çıkması H1'i desteklemekte; örneklem ortalamaları sırasıyla yaklaşık %66 ve %27'dir. Sonuçlar, açık veri ile dijital şeffaflığın aynı dijital yönetişim mimarisinin iki tamamlayıcı boyutu olduğunu ve açık verinin daha yüksek teknik/kurumsal eşik gerektiren, daha dönüştürücü bir açıklık katmanı olarak ayrıştığını bulgular üzerinden göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the widespread adoption of digitalization, local governments' websites and data portals have evolved beyond mere institutional promotion tools into critical infrastructures that not only enable access to urban data and enhance the traceability of administrative activities, but also support the creation of public value and local innovation through data reuse. Drawing on the open government approach, this thesis examines the level of openness in digital governance among selected district municipalities in Istanbul through a comparative analysis of two complementary dimensions: Open Data Capabilities and Digital Transparency. In Türkiye, studies assessing these two dimensions together within a holistic framework at the district level remain limited. The main research question is formulated as:“To what extent do district municipalities in Istanbul perform in terms of open data capabilities and digital transparency?”Accordingly, the hypothesis H1“At the sample mean level, the Digital Transparency score is higher than the Open Data Capabilities score”is tested. Within the scope of qualitative content analysis, the digital content of ten municipalities selected via purposive sampling was examined between 15 November and 5 December 2025. Ten sub-criteria for open data and seven sub-criteria for digital transparency were scored using binary (0/1) coding. The findings indicate a pronounced polarization in open data capabilities: Kadıköy and Tuzla scored 90%, Eyüpsultan 80%, Küçükçekmece 10%, while the remaining six municipalities scored 0%. Digital transparency displayed a more balanced distribution: Esenyurt remained at 43%, whereas the other municipalities ranged between 57% and 71%. In seven municipalities, digital transparency scores exceeded open data scores, supporting H1; the sample mean scores were approximately 66% for digital transparency and 27% for open data. The results demonstrate, based on the findings, that open data and digital transparency constitute two complementary dimensions of the same digital governance architecture, and that open data stands out as a more transformative layer of openness requiring higher technical and institutional thresholds.