Hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavisi alan hastalarda belirsizlik ve manevi iyi oluşun hastalık yönetimine etkisi
The effect of uncertainty and spiritual well-being on disease management in patients receiving hemodialysis and periarterial dialysis treatment
  1. Tez No: 1005139
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Hasta Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, periton diyalizi ve hemodiyaliz alan hastalarda belirsizliğin ve manevi anlamda iyi oluşun hastalık yönetimi üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini olasılıksız gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilen 58 periton analiz ve 287 hemodiyaliz tedavisi alan hasta olmak üzere toplam 345 hasta oluşturmaktadır. Analizlerde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans testi, Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi alan hastaların manevi iyi oluş ve hastalıkta belirsizlik puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu, hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi alan hastaların hastalık yönetimi puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı tespit edilmiştir. Hastalık yönetimi ile hastalıkta belirsizlik arasında istatistiksel olarak negatif yönde, hastalık yönetimi ile manevi iyi oluş arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır (p<0.05). Hastalık yönetimi boyutunun manevi iyi oluşu pozitif yönde, düşük seviyede ve anlamlı bir şekilde yordadığı, hastalıkta belirsizliği ise negatif yönde, düşük seviyede ve anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effects of uncertainty and spiritual well-being in patients receiving peritoneal dialysis and hemodialysis in terms of disease management. The relational screening model, one of the general screening models based on the quantitative research approach, was used in the study. The sample of the study consisted of a total of 345 patients, 58 of whom were peritoneal analysis patients and 287 were hemodialysis patients, selected by the non-probability random sampling method. Independent groups t-test, one-way variance test, Pearson correlation analysis and regression analysis were used in the analyses. As a result of the analyses, it was determined that there were statistically significant differences in the spiritual well-being and uncertainty in illness scores of patients receiving hemodialysis and peritoneal dialysis treatment, and there were no statistically significant differences in the disease management scores of patients receiving hemodialysis and peritoneal dialysis treatment. It was determined that there were statistically negative significant relationships between disease management and uncertainty in illness, and statistically positive significant relationships between disease management and spiritual well-being. It was found that the disease management dimension predicted spiritual well-being positively, at a low level and significantly, and predicted uncertainty about the disease negatively, at a low level and significantly.