Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Türkiye
European Security and Defence Policy (ESDP) and Turkey
  1. Tez No: 100516
  2. Yazar: ERSİN MORTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. YAVUZ GÖKALP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz Tezimin konusu Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) ve Türkiye'dir. Bu tezin temel amacı Avrupa güvenlik politikasının gelişimini ve Türkiye'nin bu sistem içinde yer alması sorununu irdelemektir. Güvenlik ve ulusal güvenlik başlığını taşıyan ilk bölüm, Soğuk Savaş sonrası uluslararası ve ulusal güvenlik kavramlarının değişen ve genişleyen anlamlarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Avrupa güvenliğine yönelik tehdit ve risklerin değerlendirildiği ikinci bölümde Soğuk Savaş sonrası dönemde Avrupa güvenliğinin geleceğine yönelik görüşler incelenmiş ve Avrupa güvenlik oluşumlarını etkileyebilecek tehdit ve riskler belirlenmiştir. Üçüncü bölümde Avrupalı devletlerin ve ABD'nin Avrupa'ya yönelik genel stratejileri saptanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise AGSP'nin E. Dünya Savaşı'ndan günümüze kadar oluşumu incelenmiş ve AGSP'nin anlamı ve amacı saptanmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm temel olarak, Türkiye'nin Soğuk Savaş sonrası güvenlik tartışmalarında bulunduğu yer ve yüklendiği rol nedir sorusuna cevap aramaktadır. Bu bağlamda, Avrupa devletleri ve ABD'nin AGSP stratejileri, Türkiye'nin AGSP stratejisi ve oluşumdaki talepleri ve AB-Türkiye ilişkileri objektif bir biçimde incelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin güvenlik seçeneklerinin neler olabileceğinin tartışıldığı son bölüm, uluslararası ve ulusal güvenlik oluşumlarında izleyebileceği stratejileri ortaya koymaktadır. Bu bölümde, Türkiye'nin izleyeceği yolun belirlenmesinde bazı noktalarda açılım sağlanmasını ve bazı sorunlara çözüm önerilerinin getirmesi gerektiği fikrinden yola çıkılmıştır. ABSTRACT My thesis subject is European Security and Defence Policy (ESDP) and Turkey. The main purpose of this thesis is to scrutinize European security policy development and the problem of Turkey's position in this system. In first section, titled security and national security, tries to examine changing and widening meanings of security and national security concepts in post-Cold War era. The second section that includes risks and threats directed at European security, evaluates the opinions for European security future and determines the risks and threats which can affect European security development. Third section tries to determine the general strategies of European states and US in Europe. Fourth section examines the formation of ESDP from World War n to today; and arranges the meaning and aim of ESDP. Fifth section mainly seeks the role and position of Turkey in security arguments after the Cold War. In this context, European states and US strategies for ESDP, Turkey's ESDP stategy and demands of Turkey and European Union(EU)- Turkey relations has examined objectively. The last section argues security choises of Turkey and defines strategies of Turkey in international and national security formations. The basic idea of this section is making suggestions about Turkey's future strategies and trying to answer some important questions. in
Özet (Çeviri)