Akıllı sayaç tasarımında ürün yaşam döngüsü yönetim sisteminin kullanımı
The use of product lifecycle management system in smart meter design
- Tez No: 1005167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Akıllı sayaçlar, TEDAŞ önderliğinde bir araya gelen dağıtım şirketlerinin o dönemki isterleri (haberleşme protokolü, terminal yapısı, ürün boyutları, IP dayanımı vb.) yayınlanan şartnamede yer alan güç tüketimi yüksek olan fabrikaların güç kalitesi ve harmonik ölçümü, yüksek gerilime dayanıklılığı ve doğru akım bağışıklığı (IEC 62052-11) gibi özellikleri de kapsayan gereksinimler doğrultusunda, üretici firmalar tarafından sayacın tasarımı (MID ve EN 50470'e göre), malzeme tedariği ve satış öngörüleri doğrultusunda projelendirilerek üretimi sağlanır. Sonrasında, eski şartnamenin yürürlüğü sona erdiğinde veya yeni şartname yayınlandığında ise yeni özelliklere uygun bir akıllı sayaç tasarımı başlar ve üretilir. Bu süreç içerisinde eskiden yayımlanmış şartnameye uygun olarak üretilmiş ve sahada bulunan sayaçların ömrü tamamlanmış olur. Tezin amacı, sürecin en iyi şekilde yönetiminin sağlanması adına (gerek ömrünü tamamlamış sayaçların geri kazanımı ve dönüşümü) yapılması gerekenler veya önerileri kapsamaktadır. Avrupa'daki akıllı sayaçların isterleri genel olarak yeşil tasarım adı altında belirlenmektedir. Bu isterler sayacın uzun ömürlü olması (çevresel testler IEC 60068-1), snap-fit bir yapıya sahip olması, DC akıma karşı bağışıklığın arttırılması, geri dönüştürülmüş maddeler kullanılarak ürün mekaniğinin tasarlanması, EMC-EMI limitlerine uygunluk, insan güvenliğini gözeten elektriksel güvenlik standartlarına uygun (IEC 62368-1) ve üründe kullanılan tüm komponentlerin POP, ROHS 3 ve REACH'e uygun olması istenmektedir. Tez içerisinde ürünün donanımı tasarlanmış olup ürün yaşam döngüsü yönetiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedilmektedir. Tez çalışması içerisinde, TEDAŞ şartnamesinde ve EN 50470 standardı içerisinde atıf yapılan IEC standartlarına uygun olan bir ana kart ve haberleşme modülü kartı tasarımı EAGLE programı üzerinden gerçeklenmiştir. Devrelerde kullanılan komponentler ve işlevlerinden bahsedilmiş, kart şemaları paylaşılmıştır. Kritik malzemelerin neler olduğu ve nasıl seçilmesi gerektiği anlatılmıştır. Son bölümde ise 3DExperience programı kullanılarak PLM'e uygun olacak şekilde bir proje yönetimi yapılmıştır. WEEE kapsamında sayaç bileşenlerinin neler olacağı ve nasıl bir şekilde geri dönüşüme uygun tasarımın yapılabileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Smart meters are designed and manufactured by manufacturers based on the requirements of the distribution companies, led by TEDAŞ (Turkish Electricity Distribution Corporation), including requirements for power quality and harmonic measurement in factories with high power consumption, high voltage resistance, and direct current immunity (IEC 62052-11). These requirements include features such as power quality and harmonic measurement for high-voltage factories, high voltage resistance, and direct current immunity (IEC 62052-11). These requirements are then met by the manufacturer, in line with the meter design (according to MID and EN 50470), material supply, and sales forecasts. Subsequently, when the old specification expires or a new specification is published, a smart meter design meeting the new features begins and is produced. During this process, meters manufactured in accordance with the previously published specification and currently in the field reach the end of their lifespan. The purpose of this thesis is to address the necessary actions and recommendations to ensure the best management of this process (including the recovery and recycling of end-of-life meters). The requirements for smart meters in Europe are generally defined under the concept of green design. These requirements include a long lifespan for the meter (environmental tests according to IEC 60068-1), a snap-fit structure, increased immunity to DC current, design of the product mechanics using recycled materials, compliance with EMC and EMI limits, compliance with electrical safety standards (IEC 62368-1) that prioritize human safety, and compliance of all components used in the product with POP, ROHS 3, and REACH. This thesis designes the product hardware and discusses the key considerations for product lifecycle management.As part of this thesis, a motherboard and communication module board design compliant with IEC standards referenced in the TEDAŞ specifications and EN 50470 standard was implemented using the EAGLE program. The components used in the circuits and their functions are discussed, and the board schematics are shared. Critical components and their selection procedures are explained. The final section includes project management using 3DExperience software, tailored to PLM. It is explained what the meter components will be within the scope of WEEE and how a design suitable for recycling can be made.