Kadın yönetmenlerin sinemasında Western: Bir türün dönüşümü
The Western in the cinema of women directors: The transformation of a genre
  1. Tez No: 1005169
  2. Yazar: SÜMEYYE OKYAY ARARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YÜCESOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında kadın yönetmenlerin bakışından western türünün dönüşümü ele alınmıştır. Çalışma, kadın bakışını öne çıkarmak amacı ile“femme revisor”kavramını üretmiştir. Çalışmada türün öne çıkan örnekleri aktif izlemeye tabi tutulmuş ve revizyonist western örneklerine kadar geçirdiği süreç ele alınmıştır. Öncelikle çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturmak amacı ile literatür taraması yapılmış ve örneklem grubunda yer alan Jane Campion' un The Power of the Dog (2021) filmi, Kelly Reichardt tarafından çekilen Meek's Cuttof (2010) filmi, Chloé Zhao tarafından çekilen The Rider (2017) filmi ve Valeska Grisebach tarafından çekilen Western (2017) filmleri türsel analiz kodu ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları göstermiştir ki; western, kapalı ve değişmez bir yapı değil, aksine dönüşüme açık bir anlatı alanıdır. Bu bağlamda çalışma, kadın yönetmenlerin türe yönelik politik ve estetik müdahalelerini kavramsallaştırmak adına literatüre 'femme revisor' terimini kazandırarak özgün bir katkı sunmaktadır. Bu tez, western türünün eril hegemonyadan arındırılabileceğini, çok sesli ve kapsayıcı bir yapıya dönüştürülebileceğini kanıtlayarak tür sineması tartışmalarına yeni bir soluk getirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of the western genre from the perspective of female directors. The study has produced the concept of“femme revisor”to highlight the female perspective. The study examines the genre's key examples and the processes it has undergone to reach revisionist western examples. Firstly, a literature review was conducted to establish the theoretical framework of the study, and the films The Power of the Dog (2021) by Jane Campion, Meek's Cutoff (2010) by Kelly Reichardt, The Rider (2017) by Chloé Zhao, and Western (2017) by Valeska Grisebach were analysed using a genre analysis code. The research findings show that western is not a closed and unchanging genre, but rather a narrative space open to transformation. In this context, the study makes an original contribution to the literature by introducing the term 'femme revisor' to conceptualise the political and aesthetic interventions of female directors in the genre. This thesis aims to contribute to the discussion of genre cinema by demonstrating that the western genre can be freed from male hegemony and transformed into a more diverse and inclusive structure.