Arttırılmış gerçeklik teknolojisinin“maddenin tanecikli yapısı ve saf maddeler”konusunda 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve öğrenci görüşlerine etkisi
7th grade students on“particulate structure of matter and pure substances”of augmented reality technology impact on academic achievements and student opinions
- Tez No: 1005181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Education and Training, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Van ili Tuşba ilçesi merkezinde bulunan Van Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Saf Maddeler”ünitesi kapsamında AG ile desteklenen öğretim etkinliklerinin öğrencilerin fen öğretimine yönelik akademik başarılarını, AG uygulamalarına yönelik görüşlerini incelemektir. Bu amaca yönelik araştırma, Van'ın Tuşba ilçesinde yer alan devlet okulunda 7.sınıfta okuyan toplam 60 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan kontrol ve deney grubu iki farklı şubeden seçilmiştir. Araştırma, fen bilimleri dersi müfredatına göre toplam dört hafta sürmüştür. Araştırma sürecinde öncelikle deney ve kontrol grubuna“Maddenin Tanecikli Yapısı ve Saf Maddeler Başarı Testi”uygulanmıştır. Ön test uygulamasının ardından deney grubuna ünite içinde yer alan belli başlı dersler arttırılmış gerçeklik uygulamaları kullanılarak işlenirken kontrol grubuna ise ünite geleneksel yöntemlerle işlenmiştir. Deney grubunda yer alan gönüllü öğrencilere“AG Uygulamaları Görüş Formu ”dağıtılarak AG uygulamaları hakkında görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda AG uygulamaları ile işlenen derslerin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı bir şekilde arttırdığı görülmüştür. Araştırmanın nitel bölümünde yapılan görüşmelerde ise öğrencilerin AG dijitalinin motivasyonlarını arttırdığı, soyut kavramları somutlaştırdığı, derse karşı ön yargılarını kırdığı, sosyalleşmeyi sağladığı şeklinde görüşleri olmuştur. Araştırma neticesinde, AG dijitalinden fayda sağlayabilmek için ortamın uygun hale getirilmesi, etkinliklerin ders kitaplarında yer alması, gerekli dijital araçların gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, students, needs, requirements, interests, and motivations are changing rapidly. In recent years, children's exposure to technology at a very early age has led to a diversification of their expectations and demands. Considering the rapid development of technology, it is evident that teaching methods used approximately twenty years ago are no longer sufficient to meet the objectives of contemporary education. In order to educate individuals who can adapt to these changes, the question of how technology can be effectively integrated into classroom environments has become a central focus of recent educational research. Among the technologies that can be used in classroom settings, Augmented Reality (AR) applications have been observed to find a wide range of applications in the related literature. In this study, Augmented Reality (AR)-supported instructional activities implemented within the“Particulate Nature of Matter and Pure Substances”unit of the Science course were examined in terms of their effects on seventh-grade students' academic achievement, motivation toward science learning, and attitudes toward AR applications. The study was conducted with a total of 60 seventh-grade students attending a public secondary school located in the Tuşba district of Van province. The experimental and control groups were selected from two different classes. The research was carried out over a period of five weeks in accordance with the science curriculum. At the beginning of the research process, the“Particulate Nature of Matter and Pure Substances Achievement Test”was administered to both the experimental and control groups as a pre-test. Following the pre-test application, selected topics within the unit were taught to the experimental group using augmented reality applications, while the same unit was taught to the control group using traditional teaching methods. Voluntary students in the experimental group were asked to complete the“AR Applications Opinion Form”to gather their views on the AR applications, while the opinions of the course teacher were collected through the“Course Teacher Opinion Form.”The quantitative data obtained in the study were analyzed using .(Statistical Package for the Social Sciences). The results revealed that lessons taught with AR applications had positive effects on students' academic achievement. It was also observed that students' levels of information and technology use contributed positively to their learning through augmented reality in science courses. Findings from the qualitative part of the study indicated that AR-based digital applications increased students' motivation, helped concretize abstract concepts, reduced prejudices, and encouraged active participation. Based on the results of the study, it was recommended that learning environments be appropriately prepared to benefit from AR technologies, that AR-based activities be included in textbooks, and that teachers receive training on the use of these applications