Yoğun bakım hastalarına uygulanan akupresürün fizyolojik parametreler, ağrı, uyku kalitesi, anksiyete ve hemşire varlığı algısı üzerindeki etkileri
The effects of acupressure applied to intensive care patients on physiological parameters, pain, sleep quality, anxiety, and perceived nurse presence
  1. Tez No: 1005196
  2. Yazar: AYŞE BUKET DOĞAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hastalarına uygulanan akupresürün fizyolojik parametreler, ağrı düzeyi, uyku kalitesi, anksiyete ve hemşire varlığı algısı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma, Nisan–Ekim 2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin koroner ve anestezi yoğun bakım ünitelerinde randomize kontrollü çalışma tasarımında yürütülmüştür. Araştırma, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 60 hasta (20 müdahale, 20 plasebo, 20 kontrol) ile tamamlanmıştır. Müdahale ve plasebo grubuna 2 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere akupresür ve yalancı akupresür uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Araştırma verileri; Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Glasgow Koma Skalası (GKS), Görsel Analog Skala (VAS), Fizyolojik Parametre Değerlendirme Formu, Richards–Campbell Uyku Ölçeği, Spielberger Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Hemşire Varlığı Ölçeği (HVÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, müdahale grubundaki hastaların zamana göre ağrı ve anksiyete puanında plasebo ve kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azaldığı, uyku kalitesinde ise zamana göre anlamlı düzeyde artış olduğu saptanmıştır (p<0,05). Hemşire varlığı algısının, hem müdahale hem de plasebo grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttığı belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, akupresürün non-invaziv, düşük maliyetli ve uygulanabilir bir tamamlayıcı bakım girişimi olarak yoğun bakım ünitelerinde hemşirelik bakım sürecinde değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of acupressure applied to intensive care patients on physiological parameters, pain level, sleep quality, anxiety, and perception of nurse presence. The study was carried out as a randomized controlled trial in the coronary and anesthesia intensive care units of a university hospital between April and October 2025. The study was completed with a total of 60 patients who met the inclusion criteria (20 intervention, 20 placebo, and 20 control). Acupressure and sham acupressure were applied to the intervention and placebo groups twice daily, in the morning and evening, for 2 days. No intervention was applied to the control group. Study data were collected using the Patient Identification Information Form, Glasgow Coma Scale (GCS), Visual Analog Scale (VAS), Physiological Parameters Assessment Form, Richards–Campbell Sleep Questionnaire, State–Trait Anxiety Inventory, and Nurse Presence Scale (NPS). According to the study results, pain and anxiety scores in the intervention group decreased significantly over time compared with the placebo and control groups, while sleep quality increased significantly over time (p < 0.05). It was also determined that the perception of nurse presence increased significantly in both the intervention and placebo groups compared with the control group. In line with these findings, acupressure may be considered a non-invasive, low-cost, and feasible complementary care intervention to be incorporated into the nursing care process in intensive care units.