Spor karakterinin öz yeterlilik üzerindeki yordayıcı rolü: Spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencileri üzerine bir araştırma
The predictive role of sport character on self-efficacy:A study on middle school students who participate in sports and those who do not
  1. Tez No: 1005205
  2. Yazar: AHMET PEZÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, spor karakterinin öz yeterlilik üzerindeki yordayıcı rolü: spor yapan ve yapmayan ortaokul öğrencileri üzerine bir araştırma yapmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemine dayalı olarak tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan ortaokul öğrencileri oluşturmuştur. Örneklem ise basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup, toplam 200 öğrenciden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Spor Karakter Ölçeği ve Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, spor yapan öğrencilerin spor karakter özellikleri ve öz yeterlilik düzeylerinin spor yapmayaöğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, cinsiyet ve sınıf düzeyi gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sonuç olarak, spor yapan öğrencilerin spor karakter özellikleri ve öz yeterlilik düzeylerinin spor yapmayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu bulgu, spor yapma durumu ile öğrencilerin spor karakterleri ve öz yeterlilik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçların, sporun öğrencilerin gelişimi açısından önemine dikkat çektiği ve okul sporlarının teşvik edilmesine yönelik eğitim politikalarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the predictive role of sport character on self-efficacy among middle school students who participate in sports and those who do not. The research was carried out using a quantitative research approach based on the survey model. The population of the study consisted of middle school students studying in Ankara during the 2024–2025 academic year. The sample was determined through a simple random sampling method, and data obtained from a total of 200 students were analyzed. The data collection tools included a personal information form, the Sport Character Scale, and the Self-Efficacy Scale. The data obtained from the scales were analyzed using the SPSS statistical software package. In the data analysis, descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation were used, along with independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). The level of significance was accepted as p < 0.05.According to the findings of the study, it was determined that students who participate in sports have significantly higher sport character traits and self-efficacy levels compared to those who do not participate in sports. In addition, significant differences were found according to demographic variables such as gender, and grade level. In conclusion, the results indicate that students who participate in sports demonstrate higher levels of sport character and self-efficacy than those who do not. These findings suggest that there is a significant relationship between participation in sports and students' sport character traits and self-efficacy levels. It is believed that the results draw attention to the importance of sports in students' development and may contribute to educational policies aimed at promoting school sports.