Çeşitli çözücüler ile ekstrakte edilmiş Çanakkale yöresi zeytinyağı pirinalarından biyodizel üretiminin incelenmesi
An examination of the production of biodiesel from olive oilpomace extracted with various solvents in the Çanakkale region
- Tez No: 1005204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Enerji, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Enerjinin büyük ölçüde fosil yakıtlardan karşılanması ile beraber hem fosil yakıtlara olan ilgiyi arttırmış hem de fosil yakıtların tükenmesini hızlandırmıştır. Fosil yakıtların tüketimindeki artış sonucu Dünya ve ülkemiz için hava kirliliği, sera gazı emisyonları ve iklim değişiklikleri canlılığın devamı için sorun oluşturmaya başlamıştır. Fosil yakıtların çevre üzerindeki fazlaca sebep olduğu olumsuz etkileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılmasına ve kullanılmasına olan ilgiyi artırmıştır. Bundan yola çıkarak Çanakkale Bölgesi'nde yetiştirilen zeytinden elde edilen pirinadan n-hekzan, dietil eter, petrol eteri çözücüleri kullanılarak pirina yağı elde edilmiştir. Elde edilen pirina yağından, transesterifikasyon metodu kullanılarak biyodizel üretimi gerçekleşmiştir. Üretilen biyodizel ürünün enerji potansiyeli, nem, viskozite, parlama noktası, kükürt içeriği, ısıl kapasitesi gibi özellikleri belirlenmiştir. Farklı çözücüler ile elde edilen biyodizel yakıtlarının belirlenen özelliklerinin Türkiye de kullanılan EN 14214 Standartlarını karşıladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, most of our energy comes from fossil fuels, which has led to a growing demand and faster depletion of these resources. This rising consumption has contributed to serious environmental problems, including air pollution, greenhouse gas emissions, and climate change – threatening life on Earth, and in Turkey. As the negative environmental effects of fossil fuels become more apparent, interest in the research and use of renewable energy sources has increased. Based on this, this study involved extracting pomace oil from olives grown in the Çanakkale (Dardanelles) region using different solvents: n-hexane, diethyl ether, and petroleum ether. The extracted olive pomace oil was then converted into biodiesel using transesterification. Key properties of the resulting biodiesel such as energy potential, moisture content, viscosity, flash point, sulfur content, and thermal were examined. The study results showed that the properties of the biodiesel fuels obtained using different solvents meet the EN 14214 standards currently used in Turkey.