Beden eğitimi öğretmenlerinin spor karakterinin ve çoklu zeka alanlarının yapay zeka kullanılarak incelenmesi
Examination of physical education teachers' sports character and multiple intelligences using artificial intelligence
  1. Tez No: 910554
  2. Yazar: AHMET DÜZGÜNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmada amaç; beden eğitimi öğretmenlerinin spor karakterinin ve çoklu zekâ alanlarının yapay zekâ kullanılarak incelemektir. Yöntem: Bu çalışmaya Sivas ilinde beden eğitimi öğretmenliği yapan 262 kişi katılmıştır. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı içerisinde yer alan betimsel tarama metoduna göre desenlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Spor Karakter Ölçeği ve Çoklu Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizi için SPSS istatistik programı ve spor karakterleri ile çoklu zekâ alanlarının ayrı ayrı tespiti için yapay zekâ algoritmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the sports character and multiple intelligence of physical education teachers using artificial intelligence. Method: 262 people working as physical education teachers in Sivas province participated in this study. The research was designed according to the descriptive review within the quantitative research approach. Personal Information Form, Sports Character Scale and Multiple Intelligence Scale were used as data collection tools in the study. SPSS statistics program was used for statistical analysis of the data, and artificial intelligence algorithms were used for the separate determination of sports characters and multiple intelligence.