Sosyal medyada linç kültürü, ifade özgürlüğü ve adalet algısı
Lynch culture, freedom of expression and perception of justice in social media
  1. Tez No: 1005208
  2. Yazar: AZRA SU AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal medyada karşılaşılan linç ve yoğun eleştiri deneyimlerinin bireylerin ifade özgürlüğü algıları ve adli mercilere başvurma niyetleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışma, sosyal medya platformlarında yaşanan bu tür deneyimlerin yalnızca çevrimiçi etkileşimleri değil, bireylerin hukuki tutumlarını da etkileyebileceği varsayımına dayanmaktadır. Araştırma nicel yöntem temelinde yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde, Türkiye'de yaşayan 297 katılımcıya çevrimiçi anket uygulanmıştır. Anket, demografik soruların yanı sıra linç korkusu, ifade özgürlüğü algısı ve adli başvuru niyetini ölçen psikometrik ölçekler yer alır. Ayrıca, ekonomi, toplumsal cinsiyet, dini hassasiyetler, kadın ve çocuk şiddeti ve insan hakları gibi farklı temaları içeren senaryo blokları kullanılarak katılımcıların bağlama duyarlı değerlendirmeleri alınmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin iç tutarlılığı Cronbach's alfa katsayısı ile değerlendirilmiş, değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizleriyle incelenmiştir. Senaryo temelli sorulara verilen yanıtlar ise betimleyici istatistikler aracılığıyla analiz edilerek, farklı içerik temalarına göre algı ve değerlendirmelerdeki değişimler ortaya konmuştur. Araştırma bulguları, sosyal medyada linç edilme korkusunun bireylerin ifade özgürlüğü algıları ve adli mercilere başvurma niyetleriyle ilişkili olabileceğini göstermektedir. Senaryo temelli değerlendirmeler ise, paylaşılan içeriğin temasına bağlı olarak katılımcıların algılarında farklılaşmalar yaşandığına işaret etmektedir. Bu çerçevede çalışma, sosyal medyada linç deneyimlerinin psikolojik ve hukuki boyutlarının birlikte ele alınmasının önemine dikkat çekmekte ve dijital ortamlarda yaşanan mağduriyetlerin daha bütüncül biçimde anlaşılmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of experiences of online lynching and intense criticism encountered on social media on individuals' perceptions of freedom of expression and their intentions of legal help seeking. The study assumes that such experiences on social media platforms may influence not only online interactions but also individuals' legal attitudes. The research was conducted using a quantitative methodology. Data was collected through an online survey administered to 297 participants residing in Türkiye. The survey included demographic questions as well as psychometric scales measuring fear of online lynching, perceptions of freedom of expression, and intention to apply to legal authorities. In addition, scenario-based blocks addressing different themes, such as economy, gender, religious sensitivities, violence against women and children, and human rights, were used to understand participants' perceptions of said themes. The collected data was analyzed using the IBM SPSS. The internal consistency of the scales were assessed using Cronbach's alpha and the relationships between variables were examined through correlation analyses. Responses to the scenario based questions were analyzed using descriptive statistics, allowing for the identification of differentiations in perceptions and evaluations across different themes. The findings indicate that fear of being subjected to online shaming may be associated with individuals' perceptions of freedom of expression and their intentions of legal help seeking. The scenario based evaluations further suggest that participants' perceptions vary depending on the thematic content. Within this framework, the study emphasizes the importance of addressing online lynching experiences by considering their psychological and legal dimensions together and aims to contribute to a more comprehensive understanding of social media–related victimization in digital environments in a holistic way.