Giyim sektöründe üretim kayıpları (Fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) değerlendirilmesi, maliyetlere etkisi bir uygulama çalışması
An Application on evalution of the production losses in apparel sektör (Waste, scrap, defective goods and spoiled goods) costing and effects on costing
- Tez No: 100521
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Oz“Giyim Sektöründe Üretim Kayıplarının (fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) Değerlendirilmesi, Maliyetlenmesi ve Maliyetlere Etkisi Bir Uygulama Çalışması”adlı tez beş bölümden oluşmaktadır. Bu çalışma yapılırken özellikle maliyet hesaplamaları ile muhasebe işlemlerinin tamamı ilgili kuruşlarda gözlem yapmak suretiyle hazırlanmıştır. Üretim kayıpları çeşitlerinin özelliklerine göre, işlem ve uygulamalarla açıklanmıştır. Tezin birinci bölümünde üretim ve maliyet kavramları çeşitli yönleriyle ele alınmış, tanımlanmış ve maliyet muhasebesinde maliyet hesapları açıklanmıştır. İkinci bölümde üretim kayıplarının ( fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) ortaya çıkış şekilleri, nedenleri, tanımları, özellikleri, değerlendirilmesi, maliyetlenmesi, maliyetlere etkisi, kontrolü, raporlanması ve vergi kanunlarındaki durumları açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde üretim kayıplarının maliyet hesaplama yöntemlerine geçilmeden önce maliyet hesaplama yöntemleri kısaca açıklanmıştır. Bu çalışmanın konusu ile doğrudan ilişkisi olan; sipariş ve safha maliyet hesaplama yöntemlerine göre üretim kayıpları örneklerle açıklanmıştır. Dördüncü bölümde üretim kayıplarının ( fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) muhasebeleştirilmesi konusundaki yaklaşımlar örneklerle açıklanmıştır. Tezin beşinci bölümünde üretim kayıpları ( fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) ile ilgili bir uygulama yer almaktadır. Sonuç bölümünde giyim sektöründe üretim kayıplarının ( fire, artık, kusurlu üretim ve bozuk ürün) değerlendirilmesi, maliyetlenmesi ve maliyetlere etkisiyle ilgili çalışma ve uygulamayla elde edilen sonuçlar ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract The thesis called“An Application on Evalution of the Production Losses in Apparel Sector ( waste, scrap, defective goods and spoiled goods) Costing and Effects on Costing”consists of five chapters. During this study particularly the cost accounts and the total of the accounting transactions have been prepared by means of performing observations in related institutes. Due to the characteristics of production loss types their processes and applications have been explained, as well. In the first chapter of the thesis concepts like production and have been handed and defined in various aspects and the cost accounts in cost accounting have been explained. In the second chapter the way productions losses ( waste, scrap, defective goods and spoiled goods) appear, their reasons, definitions, estimation of their special features, their costing and influence on costs, their control, reporting and statement in taxation law have been clarified. In the third chapter of the thesis prior to cost accounting methods of production losses, cost accounting methods have briefly been stated. The production losses have been explained with examples in accordance with the order and process accounting units that are directly related to the subject of this study. In the fourth chapter of the thesis approaches regarding the costing of production losses ( waste, scrap, defective goods and spoiled goods) have also been clarified with examples. In the fifth chapter of the thesis an application with respect to production losses ( waste, scrap, defective goods and spoiled goods) is stated. In the conclusion chapter the consequences and the solution proposals have been submitted that are obtained by the application and study regarding the estimation of production losses ( waste, scrap, defective goods and spoiled goods) in apparel sector their costing and their influence on costs. IV